Najnovšia fotografia Saturnu. Foto: NASA, ESA, A. Simon (GSFC), M.H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL Team

Saturn díky nádherným prstencům patří mezi nejkrásnější planety Sluneční soustavy.

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil planetu Saturn v takové kráse asi jako nikdy předtím. Šestá planeta sluneční soustavy dalekohledu zapózovala 20. června 2019 v době, kdy byla k naší Zemi nejblíže, to znamená 1,36 miliardy kilometrů. Nádherný ostrý záběr se podařil širokoúhlému přístroji Wide Field Camera 3. Informuje o tom Universe Today.

Snímek vznikl v rámci kosmického programu Legend Atmospheres Legacy. Jeho úkolem je zaznamenávat velké plynné planety sluneční soustavy s cílem pochopit, jak se mění jejich atmosféra v průběhu času. Tento obrázek je již druhým letošním, který program zaznamenal.

Nejnovější fotografie Saturnu. Foto: NASA, ESA, A. Simon (GSFC), M.H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL Team

I když Saturn vypadá jako klidná planeta, není tomu tak. Nejen na Jupiteru zuří superbouře, ale podobně je to i na Saturnu. Díky probíhajícímu programu se například zjistilo, že bouře v severní polární oblasti planety zmizela.

První letošní fotografie Saturnu. NASA, ESA, A. Simon (GSFC) and the OPAL Team, and J. DePasquale (STScI)

Tento program je významný také proto, že mise Cassini už skončila svou roli a sonda zanikla v atmosféře Saturnu. Cassini si ale například všimla šestiúhelníkovou bouři na severním pólu planety.

Šestiúhelníková bouře na Saturnu. Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Nový záběr Saturnu je skutečně obdivuhodný. NASA také vydala časosběrné video sestavené ze snímků, které Hubbleův vesmírný dalekohled vytvořil. Zobrazuje měsíce kolem tohoto plynného obra, kterých je nejméně 60. Samotné video je vytvořeno z 33 záběrů pořízených 19. a 20. června 2019.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )