Foto: Pixabay

Můžeme vstoupit do nové počítačové éry.

Google údajně tvrdí, že jeho kvantový počítač dosáhl výpočet, který nezvládne ani nejvýkonnější superpočítač na Zemi. Jinými slovy dosáhl tak kvantovou nadřazenost oproti ostatním. Pokud je to opravdu pravda, je to úžasná zpráva a potenciál, který s tímto přichází, je obrovský. I když zatím nedosažitelný. Informuje o tom portál New Scientist.

Vývoj společnosti Google je však zahaleným rouškou tajemství. Studii, která obsahuje informace o tomto úspěchu zveřejnil web NASA, ale pak byla rychle stažena. Několik médií o tom informovalo, ale Google tyto zprávy nekomentuje.

New Scientist informuje, že studie přináší zprávy o kvantovém procesoru nazvaném Sycamore, který obsahuje 54 supravodivých kvantových qubitů. Ve studii se nacházel pouze jeden autor, John Martinis z Kalifornské univerzity, o kterém je známo, že spolupracoval s Google při sestavování hardwaru pro kvantový počítač.

Foto: MaxPixel

„Toto dramatické zrychlení ve srovnání se všemi známými algoritmy poskytuje experimentální realizaci kvantové nadřazenosti výpočetních úloh a ohlašuje příchod očekávané počítačové paradigmaty,“ uvádělo se ve studii.

Počítač využívá qubity. Jak informuje portál deníku SME, zatímco běžné počítače a také superpočítače využívají bity, které pracují pouze s informacemi, které nabývají hodnotu 0 nebo 1, kvantový počítač díky qubity může pracovat najednou s hodnotu 0 a 1. Dva qubity mohou nabývat čtyři hodnoty, tři qubity až osm, 4 qubity 16 a tak dále.

Foto: D-Wave Systems, Inc. [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Studie popisovala otestování kvantového počítače. Testovalo, zda generátor náhodných čísel opravdu vybírá náhodná čísla. Sycamore zvládl tento úkol provést pouze za dvě stě sekund. Podle studie by nejvýkonnějším superpočítači trvala tato úloha 10 tisíc let.

I když tato úloha nemá reálné uplatnění, ukázala, jaký neuvěřitelný potenciál kvantový počítač má. Může pomáhat navrhovat nové materiály, zvládat pokročilé logické operace, budovat dokonalou umělou inteligenci či vytvářet šifrování nové generace. I proto je vytvoření kvantového počítače významný milník, který nás posouvá do nové výpočetní éry.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )