Nachází se totiž na pořádně nedostupném místě, vysoko v Andách a navíc je památka ze tří stran obklopena řekou Urubamba. Člověk však není tvor, který by se nechal tak snadno odradit a ročně ho navštíví tisíce turistů. Jak uvádí portál Science Alert, vědcům se konečně podařilo odhalit, proč je Machu Picchu právě taková.
V čem spočívá tajemství Machu Picchu?
Vědci si myslí, že tajemství polohy Machu Picchu netřeba hledat na povrchu, nachází se totiž pod ním. Město Inků se totiž nachází na místě, kde se setkávají tektonické desky. Díky tomu se v průběhu milionů let dostalo na povrch takové množství kamene, že ho Inkové mohli snadno využít jako stavební materiál.
Způsob, jakým bylo město postaveno, fascinuje odborníky z různých oborů už celé roky. Například, některé části města jsou postaveny tak, že mezi kameny není téměř žádná mezera a navíc, nenachází se mezi nimi malta, která by je spojila. Právě množství kvalitního kamene je důvodem, proč stojí město tam, kde se nachází. Inkové mohli investovat více energie do opracování kamene a do výstavby a nemuseli se zabývat tím, jak stavební materiál přemístit.
Na zlomu tektonických desek
Pro Geo Society se vyjádřil geolog Rualdo Menegat z jedné z brazilských univerzit a říká, že umístění Machu Picchu určitě není náhodné. Podle něj by bylo téměř nemožné vybudovat takový velký komplex na tak nedostupném místě vysoko v Andách, kdyby tam už nebyl stavební materiál. Díky satelitním snímkům a různým měřením se podařilo zmapovat zlom pod jednou z citadel a ukázalo se, že některé trhliny způsobené tektonickými deskami jsou dlouhé až 175 kilometrů. Machu Picchu se navíc nachází na místě, kde se tyto zlomy setkávají a vytvářejí velké X.
Machu Picchu není jediným městem Inků, které bylo vystaveno na zlomech tektonických desek. Podobně jsou situovány například i města Ollantaytambo, Pisac, či Cusco. Dokonce i schodiště v městech do jisté míry kopírují zlomy tak, aby si Inkové co nejvíce usnadnili práci. Zdá se, že Inkové byli skutečně mistrovští stavitelé, protože bohaté zásoby stavebního materiálu nebylo to jediné, co je na dané místo přitáhlo. Tektonické zlomy totiž pomáhali i při odvození.
Od starověkých kultur se máme co učit
V oblasti nejsou ničím výjimečným prudké deště a následné záplavy, díky svému umístění se jim však Machu Picchu vyhnulo. Vědci se domnívají, že právě díky tomu se památka v tak skvělém stavu zachovala dodnes, díky čemuž ji i dnes může vidět 1,5 milionu turistů ročně. Je toho hodně, co o kultuře Inků stále nevíme, jisté však je, že podobně jako Egypťané, byli skvělými architekty a moderní člověk se od nich jednoznačně má co učit.
sciencealert