HyperHybrid

Rakouská společnost Obrist Powertrain tvrdí, že dokáže výrazně snížit cenu Tesly Model 3.

Představila totiž její hybridní verzi s názvem Obrist Mark II, jejíž součástí je benzínový motor, píše Teslarati.

Tesla Model 3 s benzínovým motorem

Obrist Mark II je konceptem populárního elektromobilu Tesla Model 3, avšak se zmenšenou baterií a benzínovým motorem. Rakouská firma Obrist Powertrain zastává názor, že dnešní elektromobily mají neúplnou infrastrukturu a nedostatečný dojezd, a proto jsou pro průměrného spotřebitele neúnosné. Jejich nový model představuje technologii HyperHybrid, která je určena pro ty, kteří chtějí mít pozitivní vliv na životní prostředí za nižší částku.

Dojezd až 1000 kilometrů

Aby toho dosáhli, nahradili výkonnou 50 kWh baterii, kterou Model 3 disponuje, menší 17,3 kWh baterií složenou ze starších článků, čímž výrazně snížili hmotnost vozidla. Do předního kufru přidali dvouválcový benzínový motor s výkonem 40 kW (54 koní), a společnost se tak se svým novým modelem pyšní maximální energetickou účinností a bezkonkurenční cenou. Obrist Mark II má totiž v hybridním režimu dojezd až 1000 kilometrů a při ceně přibližně 50 000 korun za baterii a 30 000 korun za motor je celková cena pohonné jednotky o 55% nižší než cena akumulátoru na původním elektromobilu.

Youtube / Marques Brownlee

Díky systému HyperHybrid se však spalovací motor nezapne pouze tehdy, když se malá baterie vybije. Při rychlostech nad 60 km/h se motor rozběhne, a slouží jako generátor na postupné nabíjení baterie, což podle společnosti zpomaluje její postupnou degradaci, píše EV Bites.

Obrist Powertrain podepsal svou první licenční smlouvu na automobil v říjnu, a v blízké budoucnosti plánuje další dohodu, přičemž prodej prvního vozidla se systémem HyperHybrid plánuje spustit v roce 2023.

Systém HyperHybrid může podle společnosti výrazně snížit uhlíkovou stopu globální mobility / Zdroj: Obrist Powertrain

Přesto, že jde o zajímavý koncept, který prokazatelně snižuje cenu již tak relativně levného Modelu 3, přidáním benzinového motoru vytrhává hlavní myšlenku Tesly. Hybridy jsou totiž stále skvělou alternativou ke klasickým spalovacím motorům, avšak žádný z nich v šetrnosti k životnímu prostředí elektromobil nepředčí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )