Foto: MovieStillsDB

Koronavirus zvýšil zájem o film z roku 2011.

Snímek s názvem Nákaza (Contagion) téměř dekádu mnozí přehlíželi. Koncem roku 2019 se světem začal šířit koronavirus a milovníci filmů si všimli jistou podobnost aktuálních událostí s těmi, které režisér Steven Soderbergh zobrazil ve svém snímku. Vypadá to totiž, jakoby film z roku 2011 doslova předpověděl budoucnost.

Samozřejmě, jistá podobnost mezi aktuální epidemií koronavirusu a neznámou nákazou, která se šíří napříč světem ve filmu z roku 2011, se zapřít nedá. V zmíněném snímku je to ale o něco horší než současná realita.

Nákaza Stevena Soderbergha sleduje rychlé šíření smrtícího, vzduchem přenášeného viru, který nakažených zabíjí během několika pár dní. S rychlým šířením epidemie se lékaři na celém světě snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji, než virus samotný. I vám to něco připomíná?

Určitě ano, námět je totiž skutečně velmi podobný s tím, co mnozí zažíváme právě v těchto chvílích. S tím rozdílem, že ve filmu vypukl větší panika a umírá podstatně více lidí.

Na druhou stranu ale nutno podotknout, že filmaři se rozhodli nabídnout komplexnější pohled na to, jak šíření nákazy probíhá a co všechno za tím může být. Nesnaží se v divácích vzbuzovat jen paniku a úzkost, ale také poukázat na to, co všechno je třeba dodržovat, aby se virus a zejména panika šířit přestali.

Koronavirus zvýšil poptávku

Hvězdně obsazená (katastrofická) drama si získala svou pozornost zejména v posledním období, kdy se panika kolem koronavirusu rozšířila do celého světa. Jak totiž ukazují nejnovější statistiky, o Nákazu je ze strany diváků zájem na online půjčovnách i mezi snímky, které se ilegálně začaly stahovat z internetu. Může za to zejména fakt, že snímka z roku 2011 není dostupná na online shlédnutí na kterékoliv streamovací službě. Zřejmě ale bude jen otázkou času, kdy se v knihovně Netflix nebo HBO GO objeví.

O zájmu o tento film svědčí i trendy ve vyhledávání na Google. Jak informuje portál The Verge, za posledních 90 dnů se zvýšilo vyhledávání výrazů jako „where to watch Contagion?“, „Contagion Netflix“, „Contagion full movie“ či „Contagion full movie download free“.

Foto: MovieStillsDB

Vědecký přesný film, který pochválili i samotní vědci

Pro lidi, kteří se velmi snadno vyděsí samozřejmě tento film sledovat, obzvláště teď, nedoporučujeme. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o tom, jak se jakákoliv nákaza může šířit, je tento film jako stvořený. Filmaři totiž při jeho výrobě spolupracovali s mnoha odborníky a výsledné dílo pochválili i v prestižním vědeckém časopise New Scientist, díky jeho mimořádně přesným vědeckým okolnostem.

Už od samotného počátku se filmaři snažili u diváků vyvolat jakési pocity úzkosti tím, že detailně ukázali, jak rychle a prakticky snadno se může virus rozšířit. Záběry na podání kreditní karty nakaženou pacientkou nula střídají záběry na kašlající lidí v přeplněném dopravním prostředku MHD. Výsledný film ale nakonec není primárně o šíření neznámého virového onemocnění napříč světem, ale o pozadí zvládání podobné krize.

Foto: MovieStillsDB

Co se děje za oponou zdravotnických zařízení?

Ústředními postavami jsou především odborníci a lékaři z výzkumných center, kteří se snaží přijít na to, odkud se tento virus vzal, proč se tak rychle šíří a najít vhodný lék na zastavení pandemie.

Další důležitou postavou ve filmu je také amatérský bloger, který je součástí konspirační mediální scény a tvrdí, že z nového viru se dokáží nakaženi vyléčit i běžně dostupným a levným lékem a celou pandemii označuje za podvrh farmaceutického průmyslu a státních mocností. I jeho příběh je velmi důležitou součástí příběhu z roku 2011, protože i při současném koronavirusu se množí zdroji nepodložené informace o zaručených způsobech ochrany před nákazou a šíří se poplašné zprávy o jeho výskytu. Na základě tohoto tedy zaznamenáno úmysl tvůrců předestřít závažnost podobných zpráv a naznačit tím divákům, že nemají podléhat panice a sledovat aktuální vývoj situace (v případě jejího vypuknutí) na ověřených zpravodajských stránkách.

Foto: MovieStillsDB

V neposlední řadě si ale tvůrci dali záležet i na vedlejších postavách, které zobrazují běžných lidí strachujících se o vlastní životy. Scény s panikou, vykupováním zásob v supermarketech se v mnohém podobají i na události, které se na sociálních sítích šíří v těchto dnech a jsou jakýmsi varováním před tím, že bezhlavým panikařením se nic nevyřeší. Důležité je zachovat klid.

Může pomoci při zvládání aktuální situace

Nákaza má bezpochyby množství výchovných a nesmírně důležitých bodů. Prostřednictvím postav ve filmu tvůrci diváky varují, jak se v obdobných situacích chovat a že všechno je to o osobní hygieně, nepodléhání panice a důvěře k institucím, které obyvatelstvo planety informují, co mají dělat.

Je dobré, že takový film vznikl a že se právě v těchto dnech o něm hovoří. I když totiž není o koronavirusu (tvůrci při jeho tvorbě vycházeli z poznatků o šíření viru Nipah), může diváky hodně naučit.

Nákaza/Contagion (2011)

Hodnocení ČSFD / IMDb: 66 % / 6,6/10

Režie: Steven Sodenbergh

Scénář: Scott Z. Burns

V hlavních rolích: Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law a ďalší

The New York Times, The Verge, ČSFD
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )