Ilustračná foto: Unsplash

Kouření neovlivňuje pouze fyzické zdraví člověka, ale i to psychické.

Množství rizik spojených s kouřením cigaret je dávno známé. Přesto se však stále objevují nové zprávy, které přinášejí další negativa této závislosti. Pokud kouříte a míváte pocity deprese, může to spolu souviset, informuje o nové studii portál Eurekalert.

Kouření má negativní vliv na lidské zdraví. Kromě toho, že způsobuje rakovinu a další plicní onemocnění, souvisí například i se vznikem srdečně-cévních onemocnění nebo vysokým krevním tlakem. Podle nového výzkumu nemá kouření dopad pouze na fyzické zdraví člověka, ale i to psychické.

Profesor Hebrejské jeruzalémské univerzity Haga Levine přišel s výzkumem, který přinesl znepokojivé výsledky. Kromě toho, že kouření způsobuje různá onemocnění, souvisí i s duševním zdravím člověka.

Ilustrační foto: Unsplash

V nové studii, která byla zveřejněna ve vědeckém časopise PLOS ONE, se Levine spolu se svým týmem zaměřil na více než 2- tisíc studentů ze dvou různých škol, kteří byli do výzkumu zapojeni. Výsledky byly opravdu alarmující a potvrdili Levineové předpoklady. „Naše studie zvyšuje počet důkazů o tom, že kouření a deprese spolu úzce souvisí,“ uvádí Levine ve své studii.

Kouření ovlivňuje stejně negativně na psychiku každého

Studentů pocházejících z různého sociálního prostředí podle ní spojuje fakt, že kouření u nich zvyšuje výskyt deprese až několikanásobně jako při nekuřáků.

„I když je příliš brzy na to, abychom mohli říci že kouření způsobuje depresi, vypadá to tak, že tabák má nepříznivý vliv na duševní zdraví lidí.“

Ilustrační foto: Unsplash

Míra klinické deprese podle výzkumu u studentů, kteří kouří je dva až třikrát vyšší, než u nekuřáků. Výsledky rovněž ukazují značný nárůst symptomů souvisejících s depresí a snížením duševního zdraví.

Levine se snaží ukázat negativní dopad kouření nejen na fyzické zdraví člověka, ale i to psychické. Právě to je totiž námi často zanedbávané. Pokud se potvrdí, že kouření souvisí se vznikem deprese, může to představovat další krok v boji proti této závislosti.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )