Foto: pxhere.com

Opět se ukazuje, že sociální sítě o nás vědí víc, než bychom chtěli.

Facebook toho ví o nás skutečně dost. Pravdou ale je, že mnohé údaje jsme mu poskytli my sami a ani o tom netušíme. Dobrým příkladem jsou aplikace, které sice Facebook nemá ve svém portfoliu, ale ty mu vaše údaje ochotně poskytnou. Takovými jsou i aplikace na zaznamenávání menstruačního cyklu. Informaci o tom přinesl portál zpravodajské televize BBC.

Zpráva Privacy International, organizace, která se věnuje ochraně soukromí, uvádí, že některé aplikace určené ke sledování menstruačního cyklu žen, poskytli citlivé údaje uživatelek sociální síti Facebook.

Menstruační aplikace shromažďují mnohé intimní detaily žen, aby tak dokázali lépe vypočítat menstruační cyklus či oznámit ženám, kdy mají nejvhodnější den na zplození dítěte. Ženy tak předávají údaje například o tom, kdy měli naposledy menstruaci, kdy užívali antikoncepci nebo kdy měli naposledy sex.

Foto: Pixabay

Nejpoužívanější aplikace jako Flo, Menstruační kalendář, Period Tracker zda Clue citlivá data Facebooku neposkytují. Clue jistý čas tyto údaje posouvala Facebooku, ale už to nedělá.

Avšak aplikace MIA fem a Maya dopadly během analýzy hůře. Získaná data od uživatelek poskytovaly nejen Facebooku, ale i dalším stranám. Aplikace následně po zveřejnění zpráv přijaly opatření. Maya údaje už nesdílí, MIA fem sice provedla nějaké kroky, ale nezveřejnila jaké.

Foto: Pixabay

Tyto údaje Facebook dokáže využít při optimalizaci reklam. I když se údaje nedostaly do nepovolaných rukou a nedošlo k jejich úniku, při takových citlivých datech je riziko mnohem větší a důsledky mohou být dalekosáhlejší. Pokud by se například zaměstnavatel dostal k informaci, že zaměstnanec se pokouší mít dítě, mohl by mu dát výpověď pouze proto, aby s tím následně neměl dodatečné komplikace.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )