Foto: CSIRO [CC BY]

Austrálie je v posledním období pořádně zkoušeným kontinentem.

Obrovské požáry, které zasáhly Austrálii způsobily nevratné škody na životním prostředí. Potom přišly deště, které boj s tímto živlem ulehčili, ale ty zase na některých místech způsobily povodně. A nyní se zdá, že Austrálii čeká další rána a to v podobě záplavy smrtelně jedovatých pavouků.

Předpokládají to odborníci z Australian Reptile Park jak uvádí portál Science Alert. „Vydáváme varování pro veřejnost, protože nedávné mokro, které bylo následováno dalšími horkými dny, vytvořilo ideální podmínky k tomu, aby se pavouci z čeledi Atracidae rozšířily,“ uvedli odborníci z parku na videu zveřejněném na Facebooku.

Austrálie je domovem nejméně 40 druhů pavouků z této čeledi. Jeden z nich, Atrax robustus, je považován za nejsmrtelnějšího pavouka na světě.

Foto: Sputniktilt [CC BY-SA]
Každý rok, když je počasí vlhké, opouštějí tito pavouci své nory v houfech. Jedním z důvodů je zatápění jejich příbytků a druhým potřeba páření se. Zajímavé je také to, že samci mají až 6-násobně více jedu než samičky a odborníci proto varují právě před nimi.

Australian Reptile Park však v této, na první poslech špatné zprávě, vidí i něco dobré. V 80. letech minulého století začali program na zakázky protijedu vůči tomuto pavoukovi a od té doby nebyl zaznamenán jediný případ úmrtí na jeho kousnutí, přesto, že během sezóny dochází k 30 až 40 kousnutí.

Odborníci kromě pokynů, které zahrnují kontrolu šatů před oblečením a vytřásáním bot před obutím, vyzývají veřejnost, aby tyto pavouky odchytávali.

Foto: Doug Beckers from Macmasters Beach, Australia [CC BY-SA]
Ve videu ukázali, jak je pomocí sklenice a lžíce bezpečně odchytit. Když je ve sklenici, nedokáže se po stěnách šplhat a je bezpečně uvězněn. Pak ho stačí už jen předat. Z pavouka následně extrahují jed, který vstřikují v malých dávkách do králíků a z jejich krve vytvářejí protijed.

„Darováním pavouka přispíváte k záchraně lidských životů,“ říkají odborníci ve videu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )