Foto: Pixabay

K udržitelnému životu patří i šetření se surovinami.

Není nic zvláštního, pokud napíšeme, že sprchováním mineme velké množství vody. Už jen při odmyslení, že takto míjíme vzácnou surovinu, tak míjíme i naše finance. Ukázalo se však, že existuje jeden jednoduchý trik, který vám pomůže ušetřit ročně stovky litrů vody.

Předběžná studie Cranfieldské univerzity ve Spojeném království ukazuje, že stačí mít ve vaší sprše hodiny, které měří, jak dlouho se sprchujete. Univerzita vybavila 25 ubytovacích jednotek senzory Aguardio, které monitorují a zobrazují čas sprchování.

Jak informuje Science Alert, během 4 měsíců, co lidé využívali sprchy vybavené těmito senzory, které zobrazují čas ve sprše, tak v nich strávili o 20 až 30% méně času než ve sprchách, kde byly nainstalovány pouze senzory spotřeby, avšak bez zobrazení času. Úspora tak byla přibližně dvě minuty na jedno sprchování.

Foto: Pixabay

„Tyto počáteční zjištění ukazují, že nenápadné senzory mohou být účinné při získávání anonymních údajů o skrytém chování při sprchování, a že zpětná vazba v reálném čase může mít na toto chování vliv,“ říká environmentálná vědkyně Heather Smith z Cranfieldské univerzity.

Inspirovat se touto předběžnou studií mohou všichni, a to i bez speciálního monitorovacího senzoru. Stačí si do sprchy umístit vodotěsné hodiny a měřit si čas ve sprše i sami.

Foto: Pexels

I když studie není ještě u konce, naznačuje, že lidé, když reálně vidí, jak dlouhý čas jsou ve sprše, snaží se tento čas zkrátit. Pokud se tedy snažíte žít co nejvíce ekologicky, nepoužívat plastové tašky, produkovat co nejméně odpadu, a ten, který už vyprodukujete, následně pak důsledně separovat, můžete vyzkoušet také tento jednoduchý trik a váš život bude opět o něco ekologičtější.

„Studie, jako je tato, nám mohou pomoci lépe porozumět návykům využívání vody a motivaci změnit naše chování tak, aby se snížila spotřeba vody a zmenšily naše náklady za vodu,“ říká environmentálná vědkyně Caitriona Shannon z Cranfieldské univerzity.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )