Foto: Photo by TOPHEE MARQUEZ from Pexels

Cítili jste už někdy něco podobného?

Určitě se vám už nejednou stalo, že jste prožívali nějakou emoci nebo nějaký pocit, ale nedokázali jste je pojmenovat slovy. V žádném jazyku totiž neexistuje pojmenování na vše. Pro tentokrát si však můžeme pomoci francouzštinou.

Co tedy znamená slovíčko ennui? Velmi zjednodušeně bychom ho mohli přeložit jako nuda, jeho význam je však mnohem hlubší. Nejde totiž o „obyčejnou“ nudu, kdy nemáme co dělat, nebo kdy se nám jen jednoduše nic nechce. Jde o dlouhodobé znuděný z vlastního života a ze všeho, co nás obklopuje.

Pokud tedy právě pociťujete ennui, jste nespokojeni se svým životem – ať už s kariérou, se vztahem, s přáteli či s rodinou. Negativní pocity vás však pohlcují natolik, že už vás víc nic netěší, proto je pocit ennui podobný depresi. Také se totiž spojuje s celkovou apatií a s neschopností těšit se z něčeho, co vám předtím dělalo radost. 

Toto slovíčko se však velmi často spojuje i se stavem lidí z vyšších kruhů. Představte si nějakého velmi bohatého člověka, jak se z okna své vily dívá na svůj obrovský pozemek a drahá auta, přesto cítí neštěstí a prázdnotu. I toto je ennui – nedostatek „hloubky“ v jinak povrchním životě.

Photo by Andre Moura from Pexels

Tak jako se vším, samozřejmě i s tímto se dá bojovat. Skvělým způsobem je například opět se něčím motivovat. Napište si seznam 5 svých největších snů a rozdělte si je na ty nejmenší kroky. Začněte se k jejich splnění přibližovat krok za krokem, díky tomuto v něčem opět najdete smysl.

Pomáhá však i to, když si najdete nějakou novou zálibu. Zkoušejte, experimentujte, objevujte. Přijít na nové myšlenky vám přijde opravdu vhod.

A v neposlední řadě, v takové situaci pomáhá i sepsat si seznam věcí, za které jste ve svém životě opravdu vděční. Zní to jako klišé, ale síla této aktivity, která vám zabere jen pár minut, je opravdu obrovská.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )