Ilustračná foto: MovieStillsDB

Film Joker se momentálně těší značné oblibě a Joaquin Phoenix se své úlohy zhostil opravdu královsky.

Zahrál si postavu jménem Arthur Fleck. Ten se pokoušel o kariéru komika, no skončil izolovaný a nepochopený společností. Phoenix bravurně ztvárnil nejen člověka, který bojuje s osamělostí, ale i někoho, kdo trpí chorobou, tzv. pseudobulbárním afektu.

Nekontrolovatelné projevy emocí

O tomto onemocnění jste možná ještě neslyšeli, no pseudobulbárny afekt (PBA), jinak nazývaný i emocionální inkontinence, může jedinci pořádně znepříjemnit život. PBA je neurologické onemocnění, které se objevuje obvykle po poranění mozku nebo jako přidružený příznak jiného onemocnění, například roztroušené sklerózy, demence či Parkinsonovy choroby. Projevuje se nekontrolovatelnými projevy emocí, například pláčem nebo smíchem, přičemž daný projev nemusí vůbec souviset s tím, jak se osoba právě skutečně cítí.

Foto: MovieStillsDB

Například, jedinec se nečekaně rozpláče bez zjevné příčiny a nedokáže přestat někdy i desítky minut. Následně však pláč přejde do záchvatu smíchu. Ten se může objevit i tehdy, když je člověk rozzlobený nebo smutný a ve skutečnosti vůbec nemá chuť smát se. V jiných případech se zas PBA může projevit přehnanou reakcí na podnět. Například, když se jedinci nechtěně podaří rozbít hrnek, namísto povzdychnutí se rozpláče a nedokáže přestat.

Zasahuje miliony lidí po celém světě

Smích a pláč se objevují nečekaně a často, pacienti projevy nejednou přirovnávají k záchvatům, které nelze ovládat a jsou nepředvídatelné. Záchvat se opakuje několikrát denně, přičemž může trvat od několika sekund až po desítky minut. Mnozí si PBA pletou afektivní labilitou nebo s hraniční poruchou osobnosti. Osobnost jedince však v případě PBA není narušena a člověk není labilní. I když se o onemocnění mluví málo, postihuje miliony lidí po celém světě.

Foto: MovieStillsDB

Onemocnění ovlivňuje nejen zdravotní stav člověka, ale i jeho sociální život. Jedinec totiž nechce vyčnívat z davu a každý z nás potřebuje někam patřit, nekontrolovatelné záchvaty smíchu či pláče však přitahují nežádoucí pozornost. Představte si například, že nakupujete v potravinách, když se najednou při pohledu na chléb nekontrolovatelně rozesmějete a u pokladny zas na vás shlížejí prodavačka, protože nedokážete přestat plakat.

Ještě nepříjemnější je, když se člověk rozesměje například po vážné nehodě, při níž zahynuli lidé. Není snadné záchranným složkám vysvětlit, že nejste blázen, ale trpíte neurologickou poruchou. Zejména proto, že se o PBA mluví málo a lidé o onemocnění často nevědí.

Pokud máte pocit, že někdo ve vašem okolí by mohl PBA trpět, nejlépe je co nejdříve vyhledat pomoc odborníka. Onemocnění je možné kontrolovat medikamentózně, celkem však nezmizí. Důležité je proto šířit povědomí a lidi správným způsobem informovat.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )