Dyson

V dnešních dnech Evropská unie stále tlačí na výrobce automobilů, aby pomalu, ale jistě přesedlali na produkci elektrických aut, k čemu je chce donutit i novými zákony.

Přestože se o elektromobilech mluví jako o budoucnosti osobní dopravy, jedna z nejvýznamnějších osobností Velké Británie a vynálezce se šlechtickým titulem si myslí opak. Sir James Dyson má za sebou bohatou historii plnou různých vynálezů, no elektromobil nepovažuje za budoucnost a vývoj toho vlastního zastavil, informuje The Guardian.

72-letý inovátor, který začínal s vynálezy ještě před desítkami let, získal postupem času velký majetek, významné postavení a dokonce i šlechtický titul od britské královské rodiny. I on však chtěl vyvinout vlastní elektromobil a zjistit, zda je takový projekt skutečně životaschopný. V roce 2017 prohlásil, že plánuje investovat 2,5 miliardy liber do technologií, včetně elektromobilu, který měl původně vycházet z výrobní linky již v roce 2021. Vše však nakonec dopadlo úplně jinak.

Významný vynálezce nevidí budoucnost v elektromobilech

Výzkumný tým 523 lidí dostal po letech nepříjemnou zprávu o ukončení celého projektu. Sir Dyson ve zprávě zaměstnancům podotkl, že pracovali na fantastickém autě, ale projekt skončil neúspěšně. Podle vynálezce není komerčně životaschopný. Jeho společnosti se totiž nepodařilo najít žádného zájemce, který by koupil tuto divizi. Elektrické auto Sira Dysona mělo být původně vyráběné v Singapuru a z výrobní linky mělo vyjít o 2 roky, informuje Forbes. Zaměstnanci pracující na projektu zatím o práci nepřišli. Společnost jim hledá alternativní možnosti, aby mohli nadále vyvíjet nové technologie.

Dyson

„Nejde o selhání produktu nebo týmu, který bude tyto novinky zřejmě velmi těžko snášet. Během vývoje jsme se snažili opravdu tvrdě, ale prostě nevidíme způsob, jak tento projekt udělat komerčně úspěšným,“ vyjádřil se Sir Dyson.

Ve skutečnosti mohl tento miliardář a vynálezce říct to, co si mnozí myslí už dlouhá léta. Tesla, jako jedna z předních společností světa elektromobility, prodává své vozy se ztrátou a často slýchal zprávy o finančních problémech firmy. Čeká podobná situace i VW, BMW, Jaguar či další automobilky, které jsou nuceny vstoupit do světa elektromobilů? O vývoji jejich situace rozhodnou už nejbližší roky, ve kterých plánuje EU uplatnit nová pravidla. Ty mají vést ke zvýšenému prodeji elektrických aut a naopak poklesu prodeje modelů se spalovacími motory.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )