Ilustračná foto: Pixabay

O existenci DNA víme již desítky let.

Neobejde se bez ní žádný živý organismus. Roky však vědci DNA jen pozorovali a zkoumali. Teprve před časem se jim podařilo zjistit, že s DNA mohou také manipulovat a hrát se takříkajíc na bohy. Geneticky modifikované rostliny jsou již dnes zcela běžné, co však geneticky modifikovaný člověk?

Čínští vědci experimentovali na dvojčatech

Člověk je tvor věčně nespokojený a nejraději by byl, kdyby bylo všechno dokonalé, například i dítě, které se narodí. Chceme, aby mělo modré oči, husté blond vlasy a aby bylo zcela zdravé. Donedávna nám zbývalo spoléhat se na to, že dítě prostě vyhraje genetickou loterii. Před časem však vědci začali uvažovat nad tím, že by se s geny dítěte mohli pohrát a vytvořit tak o něco dokonalejšího jedince.

Jak uvádí portál Science Alert, s genetickým materiálem dvojčat Luly a Nany se rozhodli manipulovat čínští vědci. Zdá se však, že to nevyšlo podle plánu. Cílem bylo genetickou informaci upravit tak, aby byly děti odolné vůči HIV, místo toho však vytvořili nechtěnou genetickou mutaci. Ačkoliv byl experiment proveden ještě loni, nemluvilo se o něm. Až nedávno se na veřejnost dostaly první informace týkající se dvojčat.

Foto: Pixabay

Výňatky ze studie byly publikovány v časopise MIT Technology Review a mají působit jako výstraha. Čínský biofyzik He Jiankui totiž konal neeticky a ignoroval jakékoli vědecké normy a zásady. Biofyzik se od začátku experimentu chlubil tím, že jeho experiment je přelomový a pomůže kontrolovat epidemii onemocnění, úspěšnost jeho experimentu se však nepodařilo potvrdit.

Využita byla neprobádaná metoda

Experiment se zakládal na tom, že malé procento dětí se narodí s imunitou vůči viru HIV, za což je zodpovědná mutace s názvem CCR5. Jiankui následně využil tzv. CRISPR metodu, aby mutaci vyvolal záměrně. Samozřejmě, mnoho vědců experiment pobouřil a tvrdí, že jde o podvod. Tým čínských vědců se sice zaměřil na mutaci CCR5, nereplikovali však konkrétní varianta s názvem Delta 32. Následkem bylo vytvoření nové mutace, jejíž vliv na člověka není znám.

Navíc metoda CRISPR ještě není na 100 procent probádaná a její použití na editování lidské genetické informace je sporné. Čínští vědci se brání, že dříve, než experiment provedli, zkoumali, jak ovlivňuje úprava genů na embrya. Vědecká komunita si však myslí, že je to nereálné. Aby si byli zcela jisti, že dětem nehrozí žádné nebezpečí, museli by vědci podrobně prozkoumat každou jednu buňku embrya, což by mělo zřejmě fatální následky.

Foto: Pixabay

Bouřlivé diskuse vyvolává i otázka etickosti tohoto výzkumu. HIV totiž představuje obrovskou sociální stigma a rodiče musí proceduru odsouhlasit. Otec dvojčat má navíc v těle virus HIV, následkem čehož je pro dvojici téměř nemožné podstoupit umělé oplodnění. Hrozí totiž příliš velké riziko, že se onemocnění přenese z otce na děti, což kliniky nechtějí riskovat. Je proto možné, že rodiče se po odmítnutí klinikami rozhodli riskovat a umělé oplodnění absolvovali u vědce, který se rozhodl s jejich dětmi experimentovat.

Navíc, ukázalo se, že Jiankui záměrně zmanipuloval údaje týkající se dvojčat, v dokumentaci chybí jména lékařů, kteří umělé oplodnění nakonec provedli a změněn byl i datum narození dvojčat.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )