Foto: USCDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Naegleria fowleri je nebezpečný jednobuněčný prvek, který se nachází také v Česku.

Pokud se jdete vykoupat do teplých či termálních pramenů asi nepředpokládáte, jaké potenciální rizika to může mít. Stejně na tom byl i jinak zdravý mladý chlapec, který využil osvěžení v termálním prameni v Jižní Kalifornii. Počáteční bolesti hlavy, později zvracení, horečky a změněný duševní stav ho dohnaly až do nemocnice, kde mu nakonec zjistili děsivou diagnózu. Informuje o tom portál IFL Science.

Lékaři chlapce přijali na jednotce intenzivní péče a okamžitě ho začali léčit na zánět mozku. Když se příznaky zhoršovaly, začal ztrácet vědomí a selhávalo mu dýchání, museli ho intubovat. Následné CT vyšetření ukázalo otok mozku. Po provedení testu tekutiny z míchy zjistili smutnou diagnózu: Chlapců mozek napadla améba Naegleria fowleri.

Naegleria fowleri

ilustrační foto: Volker Brinkmann [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
  •  je prvek z kmene Heterolobosea
  • obývá sladké a teplé vody do 45 stupňů, dá se najít v termálních pramenech či při emisích z elektráren
  • do těla proniká obvykle nosem a dostává se do mozku, tam způsobuje jeho rozklad a zánět
  • největší epidemie se odehrála v Ústí nad Labem, kde zemřelo 16 lidí po nakažení v plaveckém bazénu
  • k léčbě existuje lék, důležitá je ale včasná diagnóza

Po třech dnech od zjištění diagnózy, chlapec zemřel. Následným zjišťováním se ukázalo, že 12 dní předtím navštívil přírodní horký pramen v Jižní Kalifornii. Tam se nakazil Naegleria fowleri a to tak, že se mu dostalo trochu vody do nosu a tato améba si takto našla cestu až do mozku. Tam začala „požírat“ mozek a rozkládat tkáň. Až 97% případů vede k smrti.

Naštěstí těchto případů se neodehraje hodně, v USA je to asi 8 případů ročně. Oběťmi jsou výhradně lidé, kteří navštěvují teplé rekreační vody a tam se touto améby nakazí.

Foto: Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Dr. Govinda S. Visvesvara [Public domain], via Wikimedia Commons
Proti této nákaze existuje ale lék. Jmenuje se Mitefosín (Impavdio) a je to antiparazitikum určené k léčbě leishmaniózy, což je parazitické onemocnění přenášené infikovanou pískovou muškou. Dobře však reaguje i proti Naegleria fowleri. Důležité je ale začít s podáváním přípravku co nejdříve, dokud mozek není velmi zasažen a rovněž je dobré navodit terapeutickou hypotermii. Tímto způsobem se podařilo zachránit již několik pacientů.

I chlapci z Kalifornie začali podávat Mitefosín, i když není jasné, zda byla aplikována i terapeutická hypotermie. Úmrtí chlapce je devátý případ v Kalifornii od roku 1971.

I když je nakažení Naegleria fowleri vzácné a lidé by neměli kvůli němu propadat zbytečné panice, je třeba zvažovat rizika. Pokud navštěvujete horké přírodní prameny, určitě jděte pouze do takových, kde se provádí pravidelná kontrola i na parazity a jednobuněčných jakým je i Naegleria fowleri.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )