Kolónia Dignidat

Foto: TrailerColony, 20th century fox

Colonia Dignidad byla izolovaná kolonie Němců založena v Chile po 2. světové válce.

Na první pohled nebyla malá německá vesnička na úpatí chilských And ničím zvláštní. Ovšem to, co se v ní odehrávalo, bylo nechutné, zvrácené a nelidské. A to všechno pod vedením psychopatického kazatele Paula Schäfera, kterého tam měli za Boha. Ve skutečnosti to však bylo děsivé nacistické monstrum.

Colonia Dignidad

Nacházela se 380 kilometrů od hlavního města Santiago. Mělo to být malé Německo v Andách uprostřed malebné přírody, které se řídí podle svých vlastních náboženských pravidel. Vznikla v 60. letech 20. století a obývali ji tři stovky Chilanů, jako i německých přistěhovalců. Dominoval jí luxusní hotel uprostřed vesnice. Celá kolonie byla obehnána ostnatým drátem, měla také strážní věž. To proto, aby se nikdo nepovolaný nedostal uvnitř, nebo naopak, aby se odtud nikdo nedostal ven. Celý svět se tehdy domníval, že jde o neškodné místo, které obývá křesťanská sekta.

Paul Schäfer

Zakladatelem kolonie Dignidad byl muž jménem Paul Schäfer. Jeho minulost ovšem nebyla zrovna nejlepší. Byl to bývalý nacista, který byl v mladosti členem Hitlerjugend. Během 2. světové války působil jako zdravotník ve Wehrmachtu, kde dosáhl hodnost desátníka. Po válce založil dětský domov, no již v roce 1959 byl obviněn ze sexuálního zneužívání dvou dětí a rozhodl se pro útěk ze západního Německa.

V roce 1961 se dostal do Chile, kde mu bylo umožněno vytvořit kolonii Dignidad, která byla založena na baptistických principech a antikomunisme.

Foto: https://etudesordinaires.wordpress.com/2013/01/29/la-colonia-dignidad-comme-un-air-de-nazisme-au-chili/ [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Mučení, vymývání mozků a zneužívání

Kolonie měla fungovat na náboženských principech. Zvenčí působila idylicky a řídila se principy předválečného Německa. Jak uvádí portál aktuality.sk, ženy nosili copánky a muži kožené kalhoty. K Paulu Schäferovi se všichni chovali jako k bohu a on si takovou přízeň náležitě užíval.

Tady jej nikdo nemohl obvinit ze sexuálního zneužívání jako v Německu. Schäfer často využíval elektrošoky na kontrolu lidí nebo dokonce k sterilizaci žen. Elektrošoky chlapci dostávali často i do varlat. To vše pod rouškem obrácení k víře v Boha.

Foto: Zazil-Ha Troncoso 2 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Augusto Pinochet

11. září 1973 zaútočili armádní jednotky vedeny Augustom Pinochetem na prezidentský palác a tento muž převzal moc nad celou zemí. V zemi zavedl diktaturu a začal pronásledovat své oponenty. A tady mu dobře posloužila i kolonie Dignidad. V ní mohli jeho stoupenci klidně mučit a vyslýchat nepohodlné lidi.

Útěk z Dignidadu

Až v roce 1988 vyšlo najevo, co se za ostnatým drátem skutečně děje. Dvěma obyvatelům se odtud podařilo utéct a poodhalili, co se děje uvnitř. Lidé museli otročit na polích, byli odřezáni od zbytku světa, nefungovali telefony, dokonce ani nevěděli, jaký byl zrovna datum. Sex (kromě zneužívání samotným Schäferem) byl zakázán i mezi partnery a přípustný byl jedině k plození potomstva.

Odhalení

Úplné odhalení nicméně přišlo až v roce 1997, kdy do kolonie přišli úřady pro Schäfera, obviněného ze sexuálního zneužívání. Tomu se ale podařilo ujít a ukrýt. Svět se až tenkrát naplno dověděl to, o čem se dotehdy jen špitalo. Docházelo tam k hromadnému znásilňování dětí, mučení politických vězňů, nebo dokonce k experimentech na lidech.

Dopadení Schäfera

Toho se podařilo dopadnout v Argentině v roce 2005. Odtud jej deportovali zpátky do Chile a konečně se postavil před soud. Vyměřili mu 20 let za zneužití 25 dětí a také peněžní trest, v přepočtu ve výšce 1,22 milionů eur. Svůj trest si ale odpykal jenom zčásti, jelikož v roce 2010, ve věku 88 let, umírá na selhání srdce.

Kolonie Dignidad dnes

Myslíte-li si, že místo bolo po tomhle všem srovnáno se zemí, jste na omylu. Přejmenovalo se na Villa Baviera a funguje jako farmářský a turistický podnik. Ze své pohnuté minulosti se tu lidé pokoušejí vytěžit a organizují sem výlety, což se ovšem ne každému líbí.

Foto: Xarucoponce [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Filmové zpracování

Skutečnými událostmi se inspirovali i filmoví tvůrci a v roce 2015 do kin dorazil film Kolonie, v hlavní roli s Emmou Watsonovou. Strhující příběh pojednává o tom, jak se mladá dívka vydává zachránit svého německého přítele, žurnalistu Daniela, do Chile, kde je unesen a mučen chilskou policií právě v kolonii Dignidad.

expres.cz, idnes.cz, wikimedia
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )