Foto: Google Maps, StreetView

Na východě Estonska se nachází malá geopolitická anomálie.

Rozdělit svět státními hranicemi nebylo jednoduché. Někde je tvoří řeky, hřebeny vysokých pohoří jinde, tam, kde hranice dvou území nevznikla přirozeně přírodní činností, museli být nakreslené takříkajíc na koleně přímo do mapy. Podobně, jako na východě Estonska, kde cesta na malou chvíli prochází územím sousedního Ruska.

Když se v roce 1944 kreslila hranice mezi Estonskem a Ruskem, bylo už zřejmé, že pobaltská republika bude součástí Sovětského svazu, v jehož rámci státní hranice nepředstavovala žádnou významnou bariéru. Potom však právě pobaltské země spustily dominoefekt bourání Sovětského svazu. V srpnu 1991 se s novými hranicemi objevil první problém. Cesta spojující obce Sesniki a Lutepää odrazu procházela územím cizího státu.

Domy z obou obcí jsou od sebe vzdáleny přibližně 2,5 km. Cesta autem tak potrvá jen pár minut, pěšky by se dala projít běžným tempem za půl hodiny. Formálně však na délce přibližně 900 metrů dvakrát překračuje státní hranici mezi Estonskem a Ruskem, přesto, že na ní nenajdete žádné kontrolní stanoviště. Estonsko se proto již před více než 10 lety rozhodlo vybudovat novou objížďku, která ruské území obchází a zmiňované obce propojuje. Ta je však dlouhá více než 15 km.

Ruská oblast o rozloze přibližně 115 hektarů, která rozděluje estonské obce Sesniki a Lutepää, je známá jako Saatse Boot. Pojmenovaná je podle nedaleké obce Saatse a tvaru boty, který výčnělek připomíná.

Obyvatelé Estonska na přejezd ruským územím v Saatse Boot nepotřebují víza a nejsou podrobeni ani hraniční kontrole dokladů. Namísto toho je však po silnici spojující Sesniki a Lutepää povolen jen průjezd. Auta nemohou zastavit, povolený není ani pěší přechod. V případě, že někdo tato nařízení poruší, je zatčen ruskou pohraniční policií, podroben výslechu, po kterém musí zaplatit pokutu. Ta se podle nedávné reportáže mezinárodního rádia Svobodná Evropa pohybuje ve výši 2000 rublů (cca 750 korun).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rich (@richjam),

Rusko se s Estonskem nesmyslnou hranici pokusili vyřešit už před lety. Dohoda o výměně území, se kterou nejdříve souhlasili obě strany, nakonec pro neshody v roce 2013 padla. Tato otázka však zůstává dodnes otevřená. Oblast je anomálií i pro vzájemné napjaté vztahy Estonska s Ruskem i pro fakt, že jejich společná hranice představuje de facto linii mezi zeměmi NATO a samotným Ruskem.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )