Reddit

Příchod elektromobilů na cesty neovlivní jen náš každodenní život či servisní prohlídky.

Na elektrický pohon nových aut už v skandinávské zemi doplácejí čerpací stanice, které jsou kvůli klesajícímu množství aut se spalovacím motorem nuceno měnit svůj byznys model. Mnohé čerpací stanice v Norsku zavírají nebo instalují elektrické nabíječky pro elektromobily, aby si dokázali udržet a přilákat zákazníky. Tématu se věnoval portál Electrek.

Norsko se v posledních letech proslavilo ve světě i díky velkému zájmu motoristů o elektrické vozy, jejichž prodeje tam neustále rostou. Aktuálně je ze všech nových prodaných automobilů přes 50% elektromobilů, a tak je jasné, jakým směrem se osobní doprava v zemi vybírá. Tato situace však výrazně ovlivnila i čerpací stanice, které se musí přizpůsobit novým autům nebo přijdou o dost zákazníků.

V Norsku ubývají čerpací stanice

Jen nedávno se jedna z amerických čerpacích stanic transformovala a místo tankovacích pistolí instalovala elektrické nabíječky. Jde přitom o ojedinělý případ takové změny. Většina stanic totiž vybuduje samostatné elektrické nabíječky i vedle klasických tankovacích stojanů.

Gas stations in Norway are reducing gas pumps available from electricvehicles

 

V Norsku je elektrifikace této dopravy pořádně rychlá, a tak na ni musí reagovat i čerpací stanice, které ještě donedávna neměli nouzi o auta se spalovacím motorem. Benzín zda nafta jsou však na ústupu a tomu se musí pomalu přizpůsobovat i velké společnosti jako Shell. Právě ta již od roku 2017 buduje svou vlastní síť elektrických nabíječek Ionity, kterých má být celkem 30 000.

Čistě elektrická budoucnost osobní dopravy tak brzy nepřijde

Tímto směrem se vydávají také společnosti v Kanadě a USA. Vymizení čerpacích stanic ale tak brzy nehrozí a potrvá ještě celá léta, dokud se množství elektromobilů po celém světě zvýší natolik, že tankování pistolí už nikdo nepoužije, informuje FastCompany. Může to však být jen utopie, ale i realita budoucnosti, které se při silném prosazování elektrických aut na silnicích zřejmě nevyhneme.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )