flickr.com

O osudu lodi SS Cotopaxi mnozí tušili, nikdo ji však nevěděl najít.

Od 29. listopadu 1925 o něm nikdo neslyšel, i když se po něm dlouhá léta pátralo. V ten den parník SS Cotopaxi vyplul z Charlestonu do Havany (Kuba), ale do svého cíle loď nikdy nedorazila. Cotopaxi se jakoby ztratila z povrchu zemského (a hladiny mořské) a stejně tak i všech 32 lidí na její palubě. Téměř sto let si mnozí mysleli, že loď byla jen jednou z dalších, které se zřejmě nadobro ztratily v bájném Bermudském trojúhelníku. A jak se ukázalo, byla to pravda.

Před téměř sto lety vyrazila 32-členná posádka z přístavu v Jižní Karolíně. Po dvou dnech vyslali nouzový signál, ale od té doby o lodi, ani o nikom z posádky, nikdo neslyšel. Vše se ale změnilo před pár dny, kdy se dávno ztracenou loď, jejíž příběh patří mezi nejznámější legendy o Bermudském trojúhelníku, podařilo v hlubinách moře najít. Informoval o tom portál FOX News.

Téměř 100 let stará záhada vyřešena

Vrak lodi SS Cotopaxi objevila dvojice výzkumníků – biolog Michael Barnetta a potápěč Al Perkins – spolu s dalšími odborníky ze St. Augustine Lighthouse and Martime Museum.

O vraku nacházejícím se zhruba 65 kilometrů od pobřeží přitom místní věděli. Objevili ho totiž již před 35 lety, nikdo ale netušil, že jde o známou loď. Na základě historických záznamů a polohy, z níž Cotopaxi v listopadu 1925 vyslala nouzový signál ale Barnetta usoudil, že by mohlo jít o dávno ztracenou loď, která zmizela v mořských vlnách v legendárním Bermudském trojúhelníku. To mu ostatně potvrdil i britský historik Guy Walters.

 

„Walters proběhl záznamy lodě v londýnských archivech pojišťovny Lloyd`s, v níž byl nákladní parník pojištěn,“ vysvětlil Barmette pro nový televizní program stanice Science Channel. „Tady objevil něco, co se o plavbě SS Cotopaxi dosud nevědělo. Loď totiž vyslala nouzové signály i se svou pozicí 1. prosince 1925, tedy dva dny poté, co opustila Charleston,“ dodal.

Výzkumníci si tak již byli víceméně jisti, že našli roky hledaný vrak. Své poznatky představí i v novém dokumentárním projektu stanice Science Channel s názvem Shipwreck Secrets.

Nález SS Cotopaxi je nepochybně velkým objevem, ale zatím jen velmi malou kapkou v moři záhad slavného Bermudského trojúhelníku. Ten má rozlohu přibližně 500 tisíc kilometrů čtverečních a tvoří ho souostroví Bermudy, Portoriko a jižní cíp Floridy. Odborníci, kteří trojúhelník a místní záhady zkoumají říkají, že jen za posledních 100 let v tomto prostoru našlo smrt více než 1000 lidí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )