Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Sériový vrah Fritz Honka řádí v 70. letech.

Kontroverzní filmy nekladou meze originalitě a zajímavému zpracování námětu. Přesně to se podařilo režisérovi Fatihovi Akinovi v novém snímku, která přináší příběh sériového vraha, jehož obětí jsou prostitutky vyššího věku. Je nechutný a plný ošklivých scén, ze kterých se divákovi může zvedat žaludek, ale právě v tom spočívá jeho krása.

Německý režisér Fatih Akin natočil film U Zlaté rukavičky (The Golden Glove) podle stejnojmenné knižní předlohy Heinze Strunka. Zaměřuje se v něm na zvráceného vraha Fritze Honku, jehož obětí byly postarší prostitutky. Jelikož se mu vysmívali za preferování orálního sexu před pohlavním stykem, uškrtil je, rozčtvrtil a kousky jejich těla ukryl ve svém domě.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Snímek je inspirovaný skutečným příběhem německého sériového vraha Fritze Honku, který stál za vraždami čtyř prostitutek. Jejich těla ukrýval ve svém podkrovním bytě, kde jejich rozkládající maso hnilo a zapáchalo. Vraždy se odehrály v letech 1970 až 1975 v hamburské čtvrti San Pauli.

S krutostí se stýkal odmalička

Honkova zvrácenost vycházela již z jeho dětství. Tři jeho sourozenci zemřeli už při narození, Frutzův otec byl v koncentračním táboře a i on sám se do jednoho dostal. Když měl 11 let, přišel o otce a své mládí strávil v dětských domovech.

Kvůli problémům s alkoholem a svému zanedbanému vzhledu postiženému různými vadami, nedokázal udržovat vztahy se ženami. Začal proto vyhledávat společnost prostitutek.

Jeho první obětí byla v roce 1970 kadeřnice Gertraud Bräuer, která s ním odmítla mít sex. Uškrtil ji ve svém bytě, rozčtvrtil její tělo na kousky a ty ukryl na různých místech po okolí.

V roce 1974 zabil 54-letou prostitutku Annu Beuschel, protože nebyla při sexu dostatečně vášnivá. Po ní následovaly 57-letá Frieda Roblicková, 52-letá Ruth Schultová a 57-letá Frieda Roblicková. Způsob vraždy byl vždy stejný – zabít, rozčtvrtit a pozůstatky ukrýt ve svém domě. Zápach rozkládajícího masa se rozšířil i k sousedům, kteří se na něj začali stěžovat. Byl příliš líný na to, aby se zbavil jejich těl, tak se zápach snažil maskovat levným deodorantem.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Fritz Honka vyčníval i svým vzhledem. Byl nízký a disponoval řečovou vadou. I kvůli tomu preferoval především ženy nižšího vzrůstu a bez zubů. Obával se totiž zmrzačení penisu, ke kterému by mohlo dojít při orálním sexu. Starší důchodkyně byly tedy jeho ideální oběti, které hledal právě v hospodě U Zlaté rukavičky.

Honka byl za své kruté a zvrácené činy odsouzen na doživotí. Jeho alkoholismus však byla polehčující okolnost a tak jen strávil 15 let na psychiatrii.

Estetika ošklivosti na prvním místě

Už podle námětu je zřejmé, že nebude chybět množství zvrácených, nechutných a odpudivých scén. Hlavní představitelé nejsou typičtí sympatičtí hrdinové, právě naopak. Výběr samotných postav ještě více umocňuje v divákovi pocit nechutnosti. A právě tím se liší od kontroverzních snímků, které šokují zejména brutalitou. Pozornému divákovi neunikne ani písnička Karla Gotta – Einmal Um Die Ganze Welt, kterou mohou zachytit před závěrem snímky.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Fatihovi Akinovi se podařilo vytvořit a zachytit atmosféru života té nejspodnější společenské vrstvy, která není vůbec krásná. Stejně jako samotný Honka, i jeho oběti jsou zanedbané ženy vyššího věku spolu se vším, co k tomu patří. A přesně v této autenticitě spočívá genialita snímku U Zlaté rukavičky.

Film měl premiéru na 69. ročníku Berlínského mezinárodního filmového festivalu, kde se ucházel i o získání Zlatého medvěda za nejlepší film. Na Slovensku ho mohli diváci vidět na Art Film Festu v Olomouci a v těchto dnech jej můžete mít možnost shlédnout v rámci prohlídky nejlepších festivalových filmů Be2Can v osmi Slovenská městech.

murderpedia.org
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )