Nakažených je podle aktuálních informací 5 974 lidí v Číně a o život přišlo dosud celkově 132 lidí, informuje The New York Times. Vědci se proto urychleně snaží najít protilátku, vakcínu, která by šíření této nákazy podobné koronavirus SARS zastavila. Vědcům z Austrálie se podařilo vypěstovat nový koronavirus v laboratorních podmínkách. Tím mohou významně přispět k vývoji vakcíny, informuje Daily Mail.
Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy novým koronavirem je zaznamenaných v Číně, konkrétně v provincii Hubei, kde bylo několik města uzavřeno v karanténě. Za epicentrum nákazy se považuje město Wu-Chan, odkud se měl virus rozšířit do dalších měst a zemí světa. Televize CNN informovala o 6 056 případech nákazy po celém světě. Výzkumníci v Hongkongu však podle magazínu Time informovali, že celkový počet infikovaných ve městě Wu-Chan může být až 30-násobné vyšší než uvádějí čínské úřady. Experti přitom varují, že symptomy může být obtížné odhalit. Většina lidí se může v jistém okamžiku svého života virem nakazit.
Příznaky jsou obvykle mírné až středně závažné, v závislosti na aktuální kondici jednotlivce a předchozích onemocnění. V některých případech však mohou viry způsobit choroby dolních cest dýchacích, jako je zápal plic a bronchitida. Z dosud známých zjištění je jisté, že koronavirus se přenáší z člověka na člověka. Na infiltraci se virus potřebuje připevnit na povrch hostitelské buňky, což u tohoto typu virů představuje zejména dýchací ústrojí, srdce nebo ledviny. Obecně se však koronavirus přenáší v kapkách – kašlem, kýcháním, dotýkáním nebo podáváním rukou.
Australský institut vyvinul laboratorní koronavirus. Vzorky pomohou při vývoji vakcíny
Vědcům v Austrálii se však podařilo vypěstovat koronavirus v laboratorních podmínkách. Vzorek od prvního pacienta vypěstovali na buňkách v laboratoři Institutu infekce a imunity Petra Dohertyho, přičemž může jít o zásadní posun vpřed při vývoji vakcíny proti tomuto onemocnění. Tento úspěch také lékařům pomůže identifikovat a testovat lidi s podezřením, že se virem infikovali ještě předtím, než se projeví první symptomy, informuje ABC. Aktuálně jsou vzorky od pacientů v zemi odebírány a odesílány právě do tohoto institutu, který dokáže potvrdit nákazu na 100%.
Vedoucí vědec institutu, Julian Druce, který byl v době objevu s doktorem Mikem Cattonem, popsal tento úspěch jako zásadní krok v globálním chápání viru a boje proti němu. Australští vědci nebyli první, kterým se podařilo koronavirus vypěstovat v laboratoři. Prvenství získali vědci v Číně, kteří ale svůj objev neoznámili Světové zdravotnické organizaci. Čínské laboratoř však uvolnilo pouze sekvenci genomu a laboratoře v ostatních zemích by tak neměly fyzickou vzorek viru. S objevem vědců v Austrálii se však může laboratorní vzorek viru dostat do dalších laboratoří.
Díky tomu bude možné testovat reakci koronavirusu na připravované vakcíny. Ačkoliv zatím nevypukla epidemie velkých rozměrů, virus má smrtelné účinky. Dosud zabil desítky lidí, ale není tak smrtící jako například Ebola. Jde o virové onemocnění 3. úrovně, který se podobá onemocněním SARS a MERS. S rychlým vývojem „kopie“ viru mohou proti němu laboratoře účinněji bojovat, a tím tak zvýšit šance na zastavení šíření nákazy.