Foto: Oscar Nilsson

Tyto rekonstrukce vyrážejí dech.

Práce forenzních umělců dokáže vyvolávat obrovský obdiv. Tito umělci se soustřeďují na rekonstrukce obličejů lidí starých i tisíce let. Jedním z nich je i švédský archeolog Oscar Nilsson. Ten pomocí lebky, kterou si vytiskne na 3D tiskárně, vytváří reální obrazy lidí, kteří v minulosti obývali naši Zemi. Informuje o tom portál Bored Panda

V roce 1996 založil společnost OD Nilssons. Jeho společnost spolupracuje s muzei po celém světě a pomáhá rekonstruovat obličeje lidí, kterých lebky byli vykopány z hrobek při archeologických výzkumech.

„Lidský obličej je motiv, který mě nikdy nepřestane fascinovat. Variace základní struktury a rozmanitost detailů se zdají být nekonečné. A všechny obličeje, které rekonstruuji, jsou jedinečné,“ říká Oscar Nilsson, který nám sám povolil, abychom jeho práci uveřejnili na Interezu.

Huarmey Queen

Oscar Nilsson

Lebka byla objevena v Peru v roce 2012. V hrobě se nacházelo 58 lidských pozůstatků, no tento musel být jedinečný. Žena měla u sebe luxusní šperky, zlaté náušnice a vzácné textilie. Musela tedy být velice výjimečná.

Mladá žena z doby kamenné

Oscar Nilsson

V době smrti jí bylo jenom 20 let. Byla pochována s dítětem na hrudi a předpokládá se, že zemřela u těžkého porodu. Tělo bylo objeveno v anglickém Brightonu. Barva pleti těchto lidí byla podobná jako u lidí v severní Africe.

Estrid Sigfastsdotter

Oscar Nilsson

Tato žena zemřela, když jí bylo asi 80 let, což byl mimořádně vysoký věk vzhledem k tomu, že pochází z 11. století. Žila u současného švédského hlavního města – Stockholmu.

Adelasius Elbachus

Oscar Nilsson

Mladý pohledný muž ze Švýcarska žil v 8. století. Jeho kostra ovšem ukázala, že trpěl podvýživou a chronickými infekcemi. Navzdory tomu měl rovné a krásné zuby, což bylo tehdy neobvyklé.

Neandertálská žena

Oscar Nilsson

Tato žena žila asi před 50 tisíc lety v oblasti dnešního Gibraltaru a její pozůstatky byli objeveny v roce 1848. Na její obličeji je vidět, jak se od nás liší, i když podle vědců 2 až 4% DNA pořád sdílíme s neandertálci.

Viking

Oscar Nilsson

Tento švédský Viking žil na začátku 11. století. Muž měl rudé vlasy, modré oči a světlou pleť. Zemřel ve věku 45 let.

Neolitický muž

Oscar Nilsson

Štíhlému muži, který žil před 5 500 lety, mohlo být 25 až 40 let, když zemřel.

Mladá teenagerka spřed 9 tisíc let

Oscar Nilsson

Avgi bylo v době smrti jenom 18 let. Žila na území Řecka.

Brit ze saského období

Oscar Nilsson

V čase smrti mu bylo 45 let. Jeho kosti naznačují, že byl silný muž. Ztratil množství zubů a je možné, že zemřel na zápal spojený právě s nimi. Měl množství zranění, což může naznačovat, že byl vojákem.

Muž z doby železné

Oscar Nilsson

Pocházel z období před 2 400 lety. Byl silný, dobře stavěný a zdravý, zemřel ovšem ve věku mezi 24 až 31 let. Pocházel z Británie.

Birger Jarl

Oscar Nilsson

Byl to vládce Švédska, který zemřel v roce 1266 v švédském Västergötlandu.

Žena římsko-britského původu

Oscar Nilsson

Pozůstatky naznačují, že žena měla těžký život plný fyzické práce. Zemřela ve věku 25 až 35 let.

Muž z doby bronzové

Oscar Nilsson

Jeho kostra naznačovala podvýživu a také anemii z nedostatku železa. Zemřel ve věku 25 až 35 let a žil v období před 3 700 lety.

Švéd ze středověku

Oscar Nilsson

Podle analýzy žil v rozmezí let 1470 až 1630, což znamená, že tyto pozůstatky byli datovány do období středověku. Výzkum ukázal, že měl poruchu ramenních kostí, pravděpodobně z častého používání luku.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )