AMD

AMD sklízí s novými procesory Epyc úspěchy a brzy je bude využívat ve svém novém superpočítači i americké námořnictvo.

Divize DSRC (Department of Defense High Performance Computing Modernization Program) si totiž objednala sestavu, která se díky ohromnému výkonu zařadí mezi nejvýkonnější počítače světa. Superpočítač dostane výkon až 12,8 petaflopů, který zajistí procesory AMD Epyc s téměř 300 000 jádry a více než 100 karet Nvidia Volta V100, informuje TechSpot.

Toto nové zřízení pro divizi DSRC vybuduje společnost Cray, která využije platformu Shasta. Superpočítač se bude nacházet v Stennisovém vesmírném středisku v Mississippi a v rámci programu modernizace techniky amerického námořnictva půjde o první zařízení, které bude schopné poskytnout výpočetní rychlost více než 10 petaflopů.

Díky tomu se může dostat do seznamu TOP 20 nejvýkonnějších superpočítačů světa, ale jeho kompletace by měla být dokončena v roce 2021, a tak je možné, že se jeho umístění ještě změní, informuje Tom ‚s Hardware.

Ohromný superpočítač nabídne stovky tisíc jader a petabajtů paměti

Ve svých útrobách však ponese výbavu, která zvládne i ty nejnáročnější operace a úkoly. Superpočítač bude pak využíván nejen pro námořnictvo, ale i letadla a zvládne také monitorovat hurikány, předpovědi počasí a poslouží i oceánografie. Srdcem celého zařízení budou procesory AMD Epyc, které celkově nabídnou 290 304 jader. S nimi bude spolupracovat až 590 TB operační RAM paměti a přibude i 112 grafických karet Nvidia Volta V10. Síťové připojení Cray Slingshot potom poskytne rychlost až 200 Gbps.

AMD

Kromě toho bude v tomto superpočítači i obrovské SSD úložiště, které bude zahrnovat 14 petabajtů NVME paměti. Nejde však o jediný superpočítač, který si americká armáda objednala.

Cray celkově dostal kontrakt na 3 zařízení a jedno z nich bude využívat americké letectvo. Půjde opět o superpočítač Cray na platformě Shasta, ale další zařízení pro vojenské výzkumnou laboratoř, armádní inženýrský výzkum a vývojové centrum bude postavené na platformě CS500, která nabízí širokou konfiguraci systému.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )