Foto: Balon Greyjoy [CC0], via Wikimedia Commons

Vojenské letadlo E-6B Mercury je chloubou amerického námořnictva.

Upravený Boeing 707 z dílny amerického námořnictva je skutečně výjimečným letadlem. E-6B Mercury má čtyři motory a je vybaven systémy, které přežijí i jadernou válku. Právě proto byl i navržen, aby v době nukleárního konfliktu dokázal sloužit jako řídící základna. Ačkoliv odolá i výbuchu atomové bomby, 2. října mu způsobil problémy obyčejný pták.

Ten totiž narazil do jednoho z motorů a způsobil jeho velké poškození. Jak informuje portál The Washington Post, letadlo muselo následně nouzově přistát. Nehoda se kvalifikovala označením „třídy A“, což je označení, které se uděluje při zničení letadla nebo smrti pasažérů. To se naštěstí nestalo a posádka vyvázla bez zranění.

Letadlo však utrpělo rozsáhlé škody za nejméně dva miliony dolarů. Není jasné, jaký druh ptáka takto závažně poškodil letadlo v hodnotě 141,7 milionu dolarů. Poškozený motor byl ale rychle vyměněn a E-6B Mercury je opět letu schopné.

Foto: Alan Radecki Akradecki [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
E-6B Mercury bylo nasazeno do provozu v roce 1998. Je dlouhá téměř 47 metrů a vysoké 13 metrů. Dokáže dosáhnout maximální rychlosti až 980 km/h a má dolet přes 12 tisíc kilometrů. Stejně jako každé jiné letadlo, ani E-6B Mercury nemá spolehlivou ochranu před střetem s ptáky.

Letadlo má podle Live Science systémy odolné vůči elektromagnetickým impulsům, které vznikají při výbuchu atomové bomby. Na jeho palubě se nacházejí komunikační systémy, které umožňují ovládat balistické rakety, ať už na ponorkách nebo ty, které se nacházejí na pevnině.

Jak dále uvádí Fontech ani zdaleka nejde o první letošní incident zmíněného letadla. V únoru při přesunu nešťastně zasáhl hangár, čímž také způsobil obrovské škody.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )