pixabay.com

Pro mnohé je ranní vstávání nepříjemnou záležitostí.

Večer se neumíme dostat do postele a ráno se z ní o to hůř vstává. Zejména v zimním období, kdy je člověk nucen vstávat za tmy a ještě k tomu vylézt zpod teplé peřiny do pořádné zimy. Věděli jste však, že budíček, který si na telefonu nastavíte, vám může vstávání usnadnit?

Na jaký zvuk se budíte vy?

Kdysi chodili lidi ráno budit profesionální budič, kteří klepali na okno holí, dokud člověk nedal najevo, že už vylezl z postele. Později nám při postelích drnčaly natahovací budíky a dnes nás zas obvykle budí mobily. Na těch si můžete nastavit budík, jaký se vám nejvíce zalíbí, jak však informuje portál Daily Mail, aby se vám ráno snadněji vstávalo, budit by vás měla melodická písnička.

Vědci z melbournské univerzity RMIT testovali na 50 participantů několik různých budíčků, od hlasitého pípání až po oblíbenou písničku. Ukázalo se, že i když vás hlučné pípání může efektivně vystřelit z postele, může zapříčinit, že se ještě nějaký ten čas po probuzení nedokážeme pořádně probrat. Na druhé straně, pokud se budíte na oblíbenou písničku, pomůže vám to probouzet se plynuleji, a tedy snadněji.

 

Adrian Dyer, spoluautor studie se vyjádřil, že hlučné pípání může narušit mozkovou aktivitu, dokud melodická písnička, jako například Close to Me od The Cure, dopomůže k plynulejšímu a efektivnějšímu probouzení se. Samozřejmě zde výzkum ani zdaleka nekončí a vědci stále mají co dělat, aby porozuměli propojení mezi různými zvuky a stavem bdělosti.

Nastavte si melodickou písničku

Zjištění totiž nesouvisí pouze s probouzením se. Vědci zjistili, že pokud se budíte na drastické pípání, může být ovlivněn i váš pracovní výkon, a to na celé hodiny po probuzení. Spánková setrvačnost, tedy probouzení se zmateností a neschopností fungovat na sto procent, může znamenat značný problém v dnešním světě, který žije 24 hodin denně.

 

Po zveřejnění studie se prostřednictvím sociální sítě Reddit o své oblíbené budíčky podělilo velké množství lidí. Na prvním místě v žebříčku se umístila písnička Viva La Vida od Coldplay, lidé se však rádi budí i na Bohemia Rhapsody od legendární kapely Queen či na Here Comes The Sun od The Beatles.

 

K budíčkům se vyjádřila i odbornice na spánek Olivia Arezzolo. Ta také není zastáncem drastických budíčků a říká, že mírný budíček může člověku prospět mnohem víc, a to nejen při probouzení se, ale i během pracovního dne. Dodává, že mnozí lidé mají ve zvyku budík několikrát posunout, nejlépe však je, pokud vstaneme z postele hned po prvním zazvonění budíku. Zejména v případě, že se ráno budíte na nepříjemné pípání, posouvání budík o 10 či 15 minut může zvýšit hladinu prožívané úzkosti a vyvolat zbytečný stres.

Olivia kromě okamžitého vstávání doporučuje k budíčku i sklenici vody a pokud možno vpusťte do místnosti světlo. Sluneční paprsky mohou upravit hladinu melatoninu v těle pomoci tak potlačit pocit ospalosti. Navíc, skvělé je, pokud si ráno najdete 10 minut času na trochu pohybu, díky němu se vám do těla vyplaví endorfin a pomůže vám udržet si během dne dobrou náladu. Důležité však je dělat něco, z čeho si vytvoříte každodenní zvyk, ranní rutina tak pro vás bude mnohem jednodušší a ranní vstávání přijatelnější.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )