Windows

Společnost Microsoft již za měsíc oficiálně ukončí podporu pro operační systém Windows 7, přičemž nebude nabízet další bezpečnostní aktualizace. Konkrétně se tak stane 14. ledna 2020.

Microsoft však na své firemní zákazníky myslí a po skončení podpory poskytne rozšíření aktualizací až na 3 roky, ale samozřejmě nebude to zadarmo. Zatímco běžní zákazníci o aktualizace přijdou úplně, firmy si budou moci předplatit takzvaný Windows 7 Extended Security Updates (ESU). Tato služba jim zajistí prodlouženou podporu, jejíž cena bude každým rokem růst.

Cena se bude postupně zvyšovat

První rok bude stát prodloužena podpora na jeden počítač 25 dolarů pro Windows Enterprise a 50 dolarů pro Windows 7 Pro. V dalším roce to bude 50 dolarů pro Enterprise a 100 dolarů pro Windows 7 Pro. V posledním třetím roce jsou ceny nejvyšší a dosahují 100, respektive 200 dolarů, informuje ZDNet. Tato možnost se však vztahuje pouze pro zákazníky, kteří mají smlouvy se společností Microsoft, takže malé firmy se k této vymoženosti také nedostanou.

Obrázek, kterým se Alza pokouší navodit pocit, že koupě počítače je jediná volba, Alza.sk

Tento krok je logický, protože se Microsoft snaží dělat vše pro to, aby zákazníci postupně přecházeli na Windows 10. Své kampaně začali dělat i některé e-shopy, které lákají zákazníky na koupi nových počítačů s Windows 10. O této skutečnosti jsme tě informovali i v samostatném článku.

Existuje způsob jak placení obejít

Objevily se však informace, že jistá skupina lidí přišla na způsob, jak službu prodloužené podpory obejít aniž by se za ni muselo platit. Ještě minulý měsíc vydal Microsoft novou aktualizaci ESU, která umožňuje ověřit, zda má daný systém možnost využívat prodlouženou podporu ESU. Skupině lidí na fóru webu My Digital Life se podařilo pomocí utility BypassESU toto omezení obejít.

V tomto případě jde o běžnou metodu, která se využívá při obcházení licenčních klíčů pro operační systémy Windows. Toto řešení je samozřejmě v rozporu s licenčními podmínkami, ale nejde o žádnou výjimečnou záležitost, protože tyto obcházení se praktikují už léta.

Nejlepším řešením je přechod na Windows 10

Díky této objížďce lze přijímat aktualizace i na zařízeních, která na to už oficiálně nemají nárok, informuje Lifehacker. V každém případě, lidská vynalézavost se nezapře a s podobnými způsoby se ještě určitě budeme setkávat i do budoucna. Microsoft však již na daný problém přišel a je zřejmé, že systém zajistí tak, aby BypassESU již nebylo možné využít.

Windows Love/YouTube

Pro běžného zákazníka, ale i těch firemních, kteří si nemohou předplatit prodlouženou podporu, bude nejlepším řešením přechod na Windows 10.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )