foto: Unsplash

I když se to možná nezdá, lidstvo užívá drogy již od svých počátků. Jednou z prvních drog byl alkohol, který objevili naši dávní předkové, když zkonzumovali větší množství už nahnilého ovoce.

Od té doby se však objevily stovky, ba až tisíce rostlin a později i chemických sloučením, které při určité dávce dokážou změnit nebo ovlivnit lidské vnímání. Mnohé z těchto látek však i po doznění účinku v lidském organismu přetrvávají a trvá určitou dobu, než se z těla úplně vyplaví. Víte, která droga zůstane v těle nejdéle, a kterou nezachytí ani nejlepší testery drog, a to ani po pár dnech? Podíval se na to portál IFLscience.

Jak se drogy dostanou do lidského těla

„Vstupních bran“ drog do organismu může být několik. Může to být kouřením, snědením zda spolknutím drogy, nebo také aplikací látky přímo do krevního oběhu pomocí injekční stříkačky. Teprve když se tyto látky dostanou do krve, začne jejich účinek, což v případě konzumace trvá několik desítek minut až hodinu, v případě kouření jsou to sekundy až minuty a v případě vpíchnutí drogy nastává účinek v podstatě okamžitě.

foto: Unsplash

Tyto látky začne organismus téměř ihned odbourávat. V závislosti na tom, jaké vlastně konzument drogy užil, se vylučují tyto drogy zejména močí, ale může to být také potom, nebo třeba i stolicí. Odbourávací proces mnohých drog probíhá v játrech, kde na jejich rozklad slouží enzym P450, který způsobuje oxidaci drog a také různých jiných látek. Avšak ne všechny části drog dokáže tento enzym eliminovat. Některé přeměny – metabolity drog, se z těla vylučují jen postupně.

Některé drogy jsou vylučovány rychleji než ostatní

Vzhledem k rozmanitosti drog, k velikosti dávky, pravidelnosti užívání a v neposlední řadě i metabolismu člověka, se nedá s jednoznačností tvrdit, jak rychle dokáže tělo drogy z těla vyloučit. Jako příklad si můžeme vzít drogu LSD, jejíž účinná dávka je na úrovni 100 až 200 mikrogramů. To znamená jen velmi nepatrné množství metabolitů, a tak zjištění této drogy je v lidském organismu velmi náročné. Naopak, v případě marihuany, můžeme detekovat metabolity této drogy i po delším čase, klidně i po více než měsíci.

Jak dlouho trvá, než se drogy vyplaví z těla ven?

Tato otázka je poměrně náročná a složitá a obecně můžeme říci, že jsou to měsíce od jejich užití. Nicméně jejich detekce v organismu pomocí testů na drogy se liší, a tak člověk může mít v sobě ještě pozůstatky drog, ale ty už žádný tester nemusí zaznamenat. Průměrně se však uvádějí takové hodnoty:

Marihuana: 7 až 30 dní v moči (při pravidelných uživatelích i více), 90 dní ve vlasech a 14 dní v krvi

Kokain: 3 až 4 dny v moči, 90 dní ve vlasech a 1 až 2 dny v krvi

Heroin: 3 až 4 dny v moči, 90 dní ve vlasech a asi 12 hodin v krvi

LSD: 3 dny v moči, 3 dny ve vlasech, asi 4 hodiny v krvi

Extáze: 3 až 4 dny v moči, 90 dní ve vlasech, 1 až 2 dny v krvi

Pervitin: 3 až 6 dní v moči, 90 dní ve vlasech, 3 dny v krvi

foto: Unsplash

Faktory, které ovlivňují rychlost vylučování

Jak rychle se droga vyloučí z těla ven záleží na tom, zda se droga konzumuje pravidelně, množství a druhu drogy, a také od metabolismu samotného organismu. Vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem se metabolismus lidí zpomaluje, můžeme tvrdit, že u starších lidí trvá proces vylučování déle.

Někteří jedinci ve snaze čím dříve ze sebe dostat drogy podstupují různé detoxikační kúry, které mohou a nemusí pomoci. Rozšířeným mýtem je to, že je třeba pít hodně vody, aby se droga rychleji vyplavila. To však zabírá jen v některých případech, v jiných může velké množství vody paradoxně zvýšit možnost zaznamenání drogy, která cirkuluje v krvi.

foto: Pixabay

Jak dobře fungují testy na drogy?

Můžeme říci, že testy na drogy fungují velmi spolehlivě. V některých případech fungují dokonce až „příliš“ dobře. Bylo zjištěno, že v případě marihuany byla droga identifikována ve vlasech i u nekuřáků, kteří se nacházeli v blízkosti lidí kouřících marihuanu.

Nezapomínejte však na to nejdůležitější. Nejlepší způsob, jak se vyhnout jakýmkoli problémům s drogami, a tím nemáme na mysli pouze jejich nalezení při testech, je jejich nikdy neužívat.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )