foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Kdo by nechtěl, aby žil jeho domácí mazlíček věčně?

Ať už vlastníte psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, vztah s ním je jedinečný. Poskytuje psychickou oporu dokonce i tam, kde člověk selhal a ať uděláte cokoliv, nebude vám to vyčítat, zahrne vás nekonečnou láskou a vděčností.

Kolik let se dožil nejstarší pes na světě?

Jistě všichni víme, že věk zvířat se počítá jinak než věk člověka. Zatímco desetiletý pes či kočka jsou již považováni za starce, želvy se mohou dožít několik desítek let, v některých případech dokonce i více než sto. Nejběžnější domácí mazlíček, pes, žije v průměru od 8 do 15 let. Víte však, kolik let se dožil nejstarší pes na světě? Rekordérů je hned několik a každý z nich se dožil více než 20 let. Ten nejstarší pes na světě se však dožil až úctyhodných 30 let.

Nejdéle žijícím psem na světě se stala Maggie, australská kelpie, která svůj život prožila na mléčné farmě. Naneštěstí, Maggie nemůže být oficiálním držitelem rekordu, protože její majitel, Owner Brian McLaren, ztratil dokumenty, ve kterých se psalo například i to, kdy se pes narodil. I když tedy bylo jasné, že už má něco za sebou, nebylo možné její věk dokázat. Pro portál The Independent se však vyjádřil, že Maggie prožila dlouhý a šťastný život.

 

Kdybychom její věk přepočítali na lidské roky, znamenalo by to, že se dožila více než 200 let, přesto jí však zdraví sloužilo překvapivě dobře. Rada se procházela po dvoře, na vše dohlížela a občas zavrčela na kočky. Bohužel, před několika lety se její zdravotní stav ze dne na den zhoršil a Maggie nakonec zemřela.

Rekordér Bluey

Oficiálním držitelem světového rekordu, který si vysloužil i zápis do Guinessovy knihy rekordů, je australský honácký pes jménem Bluey. Ten se podle záznamů narodil 7. června v roce 1910 a zemřel 14. listopadu v roce 1939. Dožil se úctyhodných 29 let a 5 měsíců a shodou okolností, jeho působištěm byla australská farma, podobně jako v případě Maggie. Pomáhal svým majitelům, Esme a Lesovi Hallovcům dohlížet na ovce a jiný dobytek.

foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Déle než Bluey a Maggie žil údajně míšenec labradorského retrívra a australského honáckého psa jménem Chilla, který měl dosáhnout věku až 32 let a 12 dní. Ani o něm neexistuje žádný oficiální záznam, vědců to však podnítilo k bádání po tom, čemu vděčí někteří psy, zvláště ty australské honácké, za svou dlouhověkost. Ukázalo se však, že co se dlouhověkosti týká, v případě držitelů rekordu šlo jen o náhodu. Průměrný věk dobytkářských psů se jinak pohyboval kolem 13 let s odchylkou přibližně 2 roky.

Rekordně dlouho žijících psů najdete nejen v Austrálii, ale po celém světě. Například bígel Butch z Ameriky se dožil přesně 28 let, mopslík jménem Snooki z Jižní Afriky zas zemřel jen několik týdnů před svými 28. narozeninami. I u našich jižních sousedů se najde rekordér, míšenec Buksi z Maďarska zemřel v roce 2017 ve věku 27 let. Co se slovenského rekordu týká, poslední zápis na stránce Slovenských rekordů byl učiněn v roce 2017. Německý špic Erik z Trnavy tehdy slavil své 20. narozeniny.

Wikipedia, The Independent, Dogtime, Slovenské rekordy
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )