Ilustračná foto: MovieStillsDB

Bohužel, člověk se k planetě nechová tak, jakoby na ní chtěl prožít ještě dalších několik desetiletí.

Vědci už desetiletí zvedají varovný prst a upozorňují na to, že planetu, která je naším domovem ničíme závratným tempem. I to přispívá k tomu, že šance na vyhynutí lidstva jsou v dohledné době stále vyšší.

Šance na kolaps jsou vysoké

Jak informuje portál Daily Mail, vědci se rozhodli zjistit, jaká je pravděpodobnost, že lidstvo vyhyne už příští rok. Výpočty ukazují, že šance je poměrně vysoká, a to až 1: 14 000. I když se zdá, že toto číslo není až tak strašné, na základě výpočtů můžeme konstatovat, že pravděpodobnost vyhynutí lidstva v průběhu příštího roku je vyšší, než pravděpodobnost , že jednotlivce zasáhne blesk (1: 700 000).

Portál The Sun uvádí, že pravděpodobnost, že v průběhu příštího roku vyhyneme, je dokonce vyšší než pravděpodobnost, že na jedince zaútočí žralok (1: 650 000) či pravděpodobnost, že budete randit se supermodelkou nebo supermodelem (1: 880 000).

Ilustračná foto: Unsplash

Studii se zabývají vědci z Oxfordu a do možných příčin vyhubení lidstva započítali například i ničivý dopad asteroidu či erupci supervulkánu. Samozřejmě, vědci se zaměřili nejen na budoucnost, ale i na minulost a na způsob, jakým jsme na Zemi žili posledních 200 000 let.

Co říká archeologie?

Ve druhé části studie se vědci zabývali zkoumáním fosílií, studovali archeologické pozůstatky z Maroka a z Etiopie, přičemž některé artefakty jsou staré tisíce let. Ve druhé části studie se pravděpodobnost vyhynutí lidstva změnila, a to z 1: 14 000 na 1: 23 000, což však stále není zanedbatelné číslo. Vzhledem na získané poznatky se vědci rozhodli, že vytvoří model, jehož součástí jsou 3 možné osudy, které naši planetu čekají vzhledem na klimatické změny a neustále narůstající populace.

Vědci vytvořili dokonce i model, ve kterém se zabývají tím, jak by se v podobném případě situace vyvíjela například na nějaké exoplanetě, na níž by žila vyvinutější civilizace. V každém případě, jsou dva způsoby, jakými může nastat konec. Jedním z nich je postupné, pomalé umírání a druhým je katastrofa, která prudce smete z povrchu Země veškerý život.

Ilustračná foto: Unsplash

Vědci vytvořili optimistický i pesimistický scénář

Nejpravděpodobnější je, že lidstvo bude umírat pomalu, přičemž zřejmě zemře 7 z 10 obyvatel. Následně může dojít k postupné stabilizaci planety, která lidem dává alespoň jiskřičku naděje. Stabilizace je však ten optimističtější náhled na budoucnost, ve který vědci doufají, že se člověk poučí a naučí se přizpůsobovat se. Pokud dojde k prudkému kolapsu, znamená to, že planeta je poškozena již příliš, člověk nemá šanci na záchranu a ze Země zmizí jakákoliv inteligentní forma života.

Nejoptimističtější model říká, že pokud lidé přejdou na využívání obnovitelných zdrojů a naučí se, jak chránit životní prostředí, dojde k hladkému přechodu, jehož výsledkem bude nastolení rovnováhy.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )