Pravdou však je, že nejsme první, kteří jsou za takové zásadní změny zodpovědní. Vědcům z Texasu se totiž podařilo zjistit, že už Mayská civilizace hospodařila způsobem, který nakonec zapříčinil jejich záhubu.
Zapříčinili klimatické změny Mayové?
Jak nedávno informoval portál Daily Mail, už mayští zemědělci prováděli změny, které přispěly ke změně klimatu. V Belize se podařilo objevit důkaz svědčící o tom, že do mokřadů vykopávali žlaby a pálili zalesněné plochy, aby tak vytvořily více prostoru pro zemědělské účely. Zdá se tedy, že už před 1000 až 1800 lety člověk klimatické změny ovlivnil více, než jsme se dosud domnívali. Je dokonce možné, že svou činností zapříčinily Mayové extrémní sucha vedoucí k vyhubení celé civilizace.
Informace se podařilo získat skenováním oblastí, které kdysi Mayové obývali. Díky tomu se například podařilo odhalit, že mokřad nazývaná Birds of Paradise byla kdysi až pětkrát větší než se předpokládalo. Navíc, tato mokřad není ani zdaleka jediná a Mayové si jich přizpůsobili hned několik. Součástí mokřadů byly speciálně zavlažovací žlaby a ničím výjimečným nebylo ani vypalování lesů v zájmu rozšíření zemědělských ploch.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
The Mayan city of Copan, one of the most important parts of the Mayan civilization in #Honduras 🇭🇳
Následkem zemědělské činnosti se Mayové ocitli v uzavřeném kruhu. Na jedné straně potřebovali rozšiřovat pozemky, což způsobilo změnu klimatu. Ta zapříčinila, že hladina oceánů začala narůstat a Mayové museli svou činnost zintenzivnit, aby se novým podmínkám přizpůsobili. Problémem bylo kromě zvedající se hladiny i to, že na mnoha místech Mayové pěstovali plodiny, které byly zodpovědné za vysokou produkci metanu, tedy za skleníkové plyny. Spalování vegetace zas způsobilo další únik oxidu uhličitého do atmosféry.
Nástup Antropocénu
Už takové malé změny v zemědělství výrazně přispěly k tomu, že se klimatické podmínky začaly měnit. Nelze tedy říkat, že za současnou špatnou situaci je zodpovědná pouze industrializace. To však neznamená, že můžeme usnout na vavřínech, ba právě naopak. Za poslední století se udály prudké změny a zánik Mayské civilizace by měl sloužit jako zdvižený varovný prst a poskytnout nový náhled na situaci.
Odhaduje se, že právě aktivity Mayů, jako je vypalování zalesněných oblastí či spalování plodin, přispěly k rychlému nástupu tzv. období Antropocénu. Jde o poměrně nový termín a označuje se jím období, kdy lidstvo svou činností aktivně začalo ovlivňovat celý ekosystém. Odborníci totiž vliv lidského chování na ekosystém považují za natolik zásadní, že moderní dějiny lidstva si zaslouží samostatné označení geologické doby.
I když tedy není zcela jasné, proč mayská civilizace vyhynula, jedna z teorií říká, že za to mohou období neúnosného sucha následované hladomorem a válkami. V roce 2018 byla totiž v časopise Science publikovaná studie, která uvádí, že několik let po vyhynutí mayské civilizace úhrn ročních srážek stoupl až o 54 procent.
Daily Mail