Mizející ledovce jsou jakýmsi synonymem klimatické krize. Se ztrátou rozsáhlých bílých ledovcových území se vypořádáváme různým způsobem. Globální snižujeme množství vypouštěných skleníkových plynů, abychom zpomalili jejich rozpouštění, Švýcaři zakryly svůj ledovec vlněnou pokrývkou, Island věnoval svému roztáté ledovci pamětní desku. A Rakousko svůj ledovec ničí bagry, staví tam totiž sjezdovku.
Rakousko ničí jeden ze svých horských ledovců, aby mohli vystavět nový lyžařský resort. V ledovcové zemi plánují vyrovnat oblast o velikosti 64 hektarů, což představuje rozlohu, do které by se vešlo 90 fotbalových hřišť. Při stavbě nových budov budou muset z celkového ledu „odstranit dvě fotbalová hřiště“ (1,6 ha). Ochranáři a milovníci přírody s tím samozřejmě nesouhlasí. Informuje o tom snowbrains.com.
Nádherná ledovcová krajina Pitztal-Ötztal je území, jehož nadmořská výška začíná na 830 m. n. m. a stoupá až k 3340 m. n. m. Tlak na využívání potenciálu posledních alpských otevřených prostorů neustále roste, ale přirozených a nerozvinutých oblastí v Rakousku zbývá už jen osm procent, čímž dochází ke střetu zájmů.
Kritika z každé strany nepomáhá
Vzácné biotopy budou muset ustoupit v důsledku bagrovacích prací, výstavbě betonových ploch a novým budovám. Kromě cenných stanovišť bude odstraněn i samotný ledovcový vrchol. V ohrožení je i stav přirozených vod, jejichž odtok bude ohrožovat technické zasněžování, přechody a potrubí. Proti plánované výstavbě se ohradili nejen místní, ale i světoví ochranáři.
„Instalovat energeticky náročnou infrastrukturu na vrchol nedotčeného ledovce je učebnicovou ukázkou selhání rakouské environmentální politiky,“ vyjádřil se Světový fond na ochranu přírody (WWF).
„Namísto víceúrovňového přístupu k řešení otázek znečišťování, krize biosféry a klimatických změn vidíme jen další selhání,“ doplňuje kritiku plánované výstavby Robert Renzler, generální tajemník Rakouského alpského spolku.
„Je pro nás zcela nepochopitelné, proč je takové ničení schválené. Ledovce se nám tají pod nohama a my se nyní snažíme využít vodu z potoků pro naplnění nádrží k zasněžování sjezdovek,“ dodává.
Středisek bude ještě více
Světový fond na ochranu přírody pro Rakousko ke kritice doplňuje, že v důsledku změny klimatu by v Rakousku v roce 2100 nemusel být žádný ledovec. A to by měl být dostatečně silný důvod, proč bychom ledovce měli chránit a ne jejich rozebírat. Navrhují proto, aby byla ledovcem zajištěna přísnější ochrana.
I když je případ výstavby sjezdovek na Pitztal-Ötztal výrazný, zdaleka není jediný.
Rakousko plánuje v sezóně 2019/2020 realizaci dalších 27 podobných projektů. Projekty za sjezdovky a lyžařská střediska se plánují, aby splnily požadavky a touhy zimním rekreantům. Možná je nejvyšší čas užívat si přírodu způsobem, díky kterému může prosperovat i samotná příroda a ne jen úzká skupina developerů.