Už malé děti vědí, že ústní hygiena je mimořádně důležitá. Říká se, že zuby bychom si měli mýt minimálně dvakrát denně. To je ale skutečně minimum, dokonce podle studie Evropské kardiologické společnosti bychom si zuby měli mýt alespoň třikrát denně.
Správná ústní hygiena je pro zdravý chrup základ. I tak se však mohou objevit problémy, které nedokážeme ovlivnit. Podobně to bylo i v případě 37-letého muže, kterému v slinném kanálku objevili velký simulující sliny kámen o rozměrech zubu, informuje portál Science Alert.
Sialolitiáza
Je onemocnění, při kterém se ve vývodu slinné žlázy vytvářejí kamínky. Ty následně způsobují bolest, zánět a otok. Příčinou jejich tvorby je změna složení slin. Kamínek se odstraňuje chirurgicky.
Muž přišel k zubaři s intenzivním otokem a bolestí v čelisti. Případ byl popsán ve studii BMJ Case Reports. Zubař si nejprve myslel, že jde o zub, který neprorazil dáseň a zůstal v něm uložený. Teprve když byly pacientovi provedeny ultrazvukové snímky, zjistilo se, že jde o dvoucentimetrový simulující slinný kámen – sialolit.
Pacient následně podstoupil operaci, při níž mu byl kamínek vybrán, otok se mu zmenšil a ustoupila i bolest.
Poměrně běžný problém
Možná jste o takovém něčem ještě neslyšeli, ale není to nic neobvyklého a tento problém postihuje podle MedCrave 12 lidí z 1000. Neobvyklým je ale rozměr tohoto kamene. Jeho rozměry větší než 1,5 centimetru jsou totiž velmi neobvyklé.
Existují však zprávy i o kamenech velkých až 3,5 centimetru. Sialolity se obvykle vytvářejí v dolní čelisti a postihují zejména muže. Jsou složeny z fosforenčnanu či uhličitanu vápenatého spolu s různými solemi a bílkovinami.
Jak přesně se vytvářejí není jasné, ale podle zubařů je to kvůli změnám ve slinách, které se stávají více gelovitými a vytvářejí hutnou hmotu.
I když se tomuto problému nedá obvykle preventivně předcházet, chirurgický zákrok není velmi náročný a problém se jím obvykle odstraní.