Peter Jackson patří mezi režiséry, kterých filmoví nadšenci znají především podle jejich nejúspěšnějších počinů. Nicméně předtím, než se proslavil v žánru fantasy, vytvořil několik filmů, které bychom si také neměli nechat ujít. Jedním z nich je také snímek Braindead, který si svým originálním humorem získal tisíce fanoušků po celém světě.
Jméno Peter Jackson dnes již žádnému filmovému fanouškovi není třeba představovat. Bezpochyby největší slávu sklidil svou fantasy trilogií Pan prstenů, nakroucené podle knižní předlohy mistra J. R. R. Tolkiena. Třeba to dnes ví málokdo, prvotně se ale proslavil již v roce 1992 hororovou komedií Braindead – Živí mrtví. Filmem, v kterém rázná matka zasahuje do života svého syna natolik, že mu brání ve štěstí se ženou, do které se zamiloval. A daří se jí to navzdory tomu, že je mrtvá, a tedy na pozadí krvavé zombie apokalypsy.
Hlavními postavami snímky jsou stydlivý Lionel a Paquita, která je jeho pravým opakem. Jejich rozdílný temperament ovšem není největší překážkou šťastného vztahu. Navzdory tomu, že Lionelova matka zemřela, se pořád pokouší do života svého syna zasahovat a překazit mu vztah. Po ukousnutí opicí se z ní totiž stává zombie, který se ukrývá v útrobách Lionelova domu. Není však jediná živá mrtvá a Lionel, aby svůj vztah zachránil, musí tomuto nebezpečí čelit přesně tak, jak to zahlédl ve svých komiksech.
Bizarní krvavá zombie apokalypsa
Tisíce litrů prolité krve, invaze zombií, vytahování zubů, stáhnutí kůže z obličeje, nejzvláštnější zombie praktiky a ještě jednou, scény plné množství krve. Možná to zní krutě, no žádné scéně nechybí přidaná dávka humoru, která vás nenechá jen tak pokojně sedět na židli. A to všechno se samozřejmě odehrává na pozadí romance mezi Lionelem a Paquitou. Film vyústí do nezapomenutelné závěrečné scény, v které proteklo 300 litrů krve.
Ať již tenhle námět zní jakkoliv bizarně, jde o originální a brilantně zpracovaný kousek, který by si neměl nechat ujít žádný filmový fanoušek. Na některé bizarní scény totiž tak skoro nezapomenete a budete se smát pořád, když si na ně vzpomenete. Snímek kombinuje vše vyhrocené, co nesní chybět v hororovém žánru s komediálními prvky. O jeho kvalitě svědčí i divácké hodnocení, a to 83% na ČSFD nebo 7,5/10 na IMDb.
Nejkrvavější film v historii
Největší bizarnost již beztak zvláštním scénám dodává především množství krve, které je v nich k shlédnutí a které neustále narůstá až do konce filmu. U natáčení jí bylo použito až 3 788 litrů. Díky tomu se Braindead stal nejkrvavějším filmem, jaký byl kdy natočen a toto označení si drží od roku 1992 až dodnes. V závěreční scéně se krev lila neuvěřitelní rychlostí, a to až 19 litrů za sekundu.
Premiéru v Švédsku se rozhodli zpestřit tím, že diváci u vstupu dostávali pytlíky ke zvracení. V necenzurované podobě je film zakázán třeba v Singapure, Německu, Finsku nebo Jižní Koreji. A zajímavý je i jeho název samotný. Kromě svého originálního názvu bychom třeba ve Španělsku mohli film najít pod názvem jedné repliky, která v něm zazněla, a to Tvoje matka sežrala mého psa.
Unikátní dílo kinematografie
Peter Jackson již tady prokázal své mistrovství, jaké se jen tak běžně nevidí, a to, že i z na první pohled bizarního nápadu dokáže vytvořit opravdu hodnotní dílo, které si své fanoušky nachází i po letech od svého vzniku. Podařilo se mu zachytit unikátní atmosféru a překonat tak vše, co bylo v tomto žánru natočeno. A nic podobné se nikomu doteď nepodařilo překonat.
Vždyť se přesvědčte sami
csfd.cz,sk.wikipedia.org