O 43 let později se sondy již nacházejí za hranicí mezihvězdného prostoru a překonaly tak všechna očekávání.
Voyager 2 však nyní zaznamenal problém se spotřebou energie, kterou ve zvýšené míře využívaly dva energeticky náročnější systémy. NASA tak musela zasáhnout. Řídící středisko muselo vypnout systém s vyšší spotřebou, aby obnovilo fungování vědeckých nástrojů na palubě. Voyager 2 ale stále neodesílá data.
Inženýři z této vesmírné agentury tak měli za sebou několik náročných dní, během kterých se snažili zabránit vysoké spotřebě energie, kterou ze sondy Voyager 2 čerpaly dva náročnější systémy. Situace vznikla poté, kdy sonda neprovedla manévr, při kterém se měla otočit o 360 ° pro kalibraci přístroje s magnetickým polem.
Následná analýza telemetrie ukázala, že zároveň zůstaly zapnuté dva systémy s vyšší spotřebou energie. Sonda si však nemůže dovolit rychle utrácet energii, kterou jí dodává RTG. Zařízení je určeno k přeměně tepla z rozpadu radioaktivního materiálu na výrobu energie pro Voyager 2.
NASA zachraňuje jednu z nejvzdálenějších sond ve vesmíru
Pokud by došlo k rychlé spotřebě dostupné energie, sonda by už nemusela být v budoucnu schopna natočit svou anténu zpět na Zemi. Pokud by neměli přístroje a systémy na palubě udržovanou přiměřenou teplotu, mohlo by dojít k jejich zamrznutí a poškození.
Teplo přitom udržují ohřívače nebo se na ohřívání využívá teplo generované zařízeními. Inženýři však před desítkami let vybavili sondu speciálním softwarem, který měl podobné události zabránit. Z neznámých důvodů však nechal zapnuté náročnější systémy a vypnul vědecké nástroje určené na sbírání dat.
Here's the skinny: My twin went to do a roll to calibrate the onboard magnetometer, overdrew power and tripped software designed to automatically protect the spacecraft.
Voyager 2's power state is good and instruments are back on. Resuming science soon. https://t.co/4buDM32bap pic.twitter.com/4T856Lpxjm
— NASA Voyager (@NASAVoyager) January 29, 2020
V úterý 28. ledna se řídícímu středisku podařilo situaci napravit. Jeden z energeticky náročnějších systémů byl vypnut a zařízení pro sběr dat jsou znovu zapnuté, avšak zatím se nepodařilo obnovit komunikaci pro odesílání dat.
Celý problém má zdlouhavé řešení zejména z důvodu, že Voyager 2 se aktuálně nachází až 18,5 miliardy kilometrů od Země. Přenos signálu rychlostí světla tak trvá jedním směrem až 17 hodin. Inženýři tedy musí na odpověď a reakci sondy čekat až 34 hodin. Zatím není známo, zda se podařilo vrátit sondu a její vědecký hardware do optimálního stavu.
Inženýři musí přihlížet i na fakt, že Voyager 2 přichází každým rokem o zhruba 4 W výkonu, informuje Engadget. V minulém roce byl vypnut hlavní ohřívač jednoho subsystému, aby se ušetřila energie.
Přesto je zařízení dále funkční. Pokud NASA zvládne znovu obnovit sběr dat, sonda může pokračovat na své cestě vesmírem a nadále bude schopná alespoň na několik let odesílat získané informace zpět na Zemi.