Jsou šokující, poutavé a diváci je milují. Snímky plné napětí, z nichž při sledování naskakuje husí kůže, jsou dostupné online i na streamovacích službách. Podívejme se na oblíbené kontroverzní filmy a seriály, které si můžeme vychutnat na HBO GO.
V začátcích kinematografie bylo nepředstavitelné na plátna přinést explicitní scény násilí či přímo zobrazit pohlavní akt. Jak se však toto umění vyvíjelo, posouvaly se i hranice divácké snesitelnosti. Navíc, pokud nejde jen o nesmyslnou kontroverzi a k tomuto všemu se přidá zajímavá myšlenka, může vzniknout opravdu výjimečný a silný počin, který si získá fanoušky po celém světě.
Přesně to je případ těchto filmů a seriálů z dílny či produkce HBO, které mají tisíce fanoušků a sklízejí pozitivní ohlasy. Inspirované skutečnými událostmi nebo přinášející unikátní poselství a obsahující množství násilných drastických scén. Jsou tedy vhodné pouze pro opravdu silné povahy.
Násilí, krutost či množství vyhrocených scén jsme mohli už vidět v oblíbených seriálech jako Game of Thrones nebo minisérii Černobyl, která přinesla na obrazovky autenticky příběh jaderného výbuchu – největší katastrofy, kterou způsobil člověk. Pokud jste fanouškem podobných námětů či originálního zpracování, nenechte si těchto 10 filmů a seriálů ujít.
Euforie / Euphoria (2019)
ČSFD – 83%
IMDb – 8,4/10
Osmi dílný seriál z dílny HBO zachycující dospívání skupiny středoškoláků diváků šokoval zejména svou surovostí, která ukazuje závislost na drogách, sex či různé traumatu, se kterými se musí mladiství vyrovnávat. Jejich těžké školní časy se nesou ve znamení závislostí a z nich vyplývají nihilistické postoje.
Nechybí množství otevřených sexuálních scén, které v sobě zahrnují poselství moci internetu a téma LGBT. V hlavní roli americká zpěvačka Zendaya a na producentskou židli usedl raper Drake. Každá epizoda seriálu nese název známé rapové písně.
Díky silným a aktuálním tématům či originálnímu modernímu zpracování si seriál získal množství fanoušků a pozitivní hodnocení. Na druhou sérii se můžeme těšit již v roce 2020.
Odhalení / The Act (2019)
ČSFD – 84%
IMDb – 8,0/10
Diváky šokoval seriál natočený podle skutečných událostí. The Act vypráví příběh Gypsy Rose Blanchard, dívky, které matka vychovávala odmalička jako smrtelně nemocnou. Přesto, že je zcela zdravá, žije v tom, že trpí závažným stadiem rakoviny či svalovou dystrofií zkombinovanou dokonce s epilepsií.
Psychicky nemocná matka tato tvrzení vyhrotila tím, že své dceři dala vytrhat zuby nebo že zcela zdravá Gypsy musela celý svůj život přijímat potravu pouze přes hadičky přímo do žaludku. Zjištění pravdy přeměňuje milovanou pečlivou mámu na krutého tyrana.
Klub kanibalů / O Clube dos Canibais (2018)
ČSFD – 41%
IMDb – 5,8/10
Satirická komedie, která se zaměřuje na brazilskou smetánku, ukazuje manželský pár Gildu a Octavia, který se vyžívají v kanibalismu. Už úvodní scéna, při které sedí u bazénu a pochutnávají si na lidském mase ukazuje, že film nebude pro slabé povahy. Hlavní hrdinové jsou totiž členy tajného klubu kanibalů.
Nechybí množství scén plných násilí, sexu či surovosti, jak rozříznutí hlavy sekerou při sexu. Ani o množství krve tedy nebude nouze. Idylický život manželského páru však zkomplikuje, když někdo začne jít právě po nich.
Henry: Portrét masového vraha / Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)
ČSFD – 67%
IMDb – 7,0/10
Snímek zachycuje život jednoho z nejkontroverznějších vrahů moderních dějin a zároveň se řadí mezi to nejvíce šokující, co v kinematografii vzniklo. Henry Lee Lucas byl obviněn z 11 vražd, přiznal se však k zabití až 3 tisíc lidí.
Jeho krutost vyrůstala už z dětství. Žil s matkou, která byla prostitutka závislá na alkoholu a otec mentálně postižený. Sám dokonce přinutil Henryho provést pohlavní akt s ovcí. Nebyl mu cizí ani kanibalismus. Postavu Henryho ztvárnil autenticky ve filmu herec Michal Rooker a kromě scén zvráceného násilí šokuje zejména faktem, že vychází ze skutečných událostí.
The Deuce: Špína Manhattanu / The Deuce (2017-2019)
ČSFD – 80%
IMDb – 8,1/10
The Deuce z originální produkce HBO je zasazen do sedmdesátých let minulého století a zachycuje kontroverzní téma, jakou je vznik miliardového sexuálního průmyslu v Americe. Sledujeme legalizaci a slávu, která se porno průmyslu dostala.
V hlavních rolích nechybí hvězdné herecké obsazení v podobě Jamese Franca a Maggie Gyllenhaal. Seriál je autenticky laděný do období 70. let a díky svému úspěchu se dočkal tří sérií.
Leaving Neverland (2019)
ČSFD – 64%
IMDb – 7,0/10
Na jedné straně zbožňovaný idol a Král popu, ale na druhé muž s temnou stránkou. Dokumentární snímek Leaving Neverland ukazuje hudebního velikána Michaela Jacksona z pohledu, který může být pro mnohé nepříjemný.
Fanoušci, kteří dlouhá léta věřili, že jde pouze o nepodložené pověry, zůstaly šokováni poté, co se dva z chlapců, kteří byli oběťmi údajného sexuálního zneužívání Jacksonem, ke všeho otevřeně přiznali. Navíc rovnou na kameru. Jeden z nich tvrdí, že se s Jacksonem dokonce vzal. Dvoudílný film přináší pohled na hudební legendu, ze kterého diváka mrazí.
HBO po odvysílání dokumentu čelila žalobě ze strany Jacksonových pozůstalých. Odvolávali se na smlouvu z 90. let, podle níž nemůže stanice nijak poškodit Michaelovo jméno. Přesto HBO zařadil dvoudílný dokument do vysílání.
Konec školy / L’Heure de la sortie (2019)
ČSFD – 67%
IMDb – 6,5/10
Sebevražda profesora ovlivní především šestici studentů, kteří jsou její svědky. Nový učitel přichází na to, že s nimi něco není v pořádku. Svůj nihilismus spolu se strachem šíří i po svém svém okolí. Profesor se však namísto strachu z jejich zvláštního chování stává nimi posedlý.
Na tento mysteriózní thriller musí mít divák především správnou náladu, aby vše, co se v něm odehrává, dokázal strávit. Snímek má však několik rovin a metaforických poselství, které si z ní můžeme odnést.
Proces proti Adnanu Syedovi / The Case Against Adnan Syed (2019)
ČSFD – 80%
IMDb – 6,6/10
Dokumentární seriál zachycuje kontroverzní příběh kolem Adnana Syeda, který byl v roce 1999 obviněn z vraždy své bývalé přítelkyně, studentky Hae Min Lee. Rok po Uškrcení dívky byl obviněn z vraždy prvního stupně a dostal 30letý trest odnětí svobody. Celý rozsudek zpochybnil podcast s názvem Serial, jehož námětem se stal právě Adnan. Díky tomu jeho případ získal mezinárodní pozornost.
Tomuto audioseriálu se podařilo opět otevřít případ Adnana Syeda. Soud v Marylende byl však proti tomu a rozsudek tedy zůstal i nadále platný. Syed však od svého zatčení tvrdí, že tento ohavný čin nespáchal.
Městečko Twin Peaks / Twin Peaks (1990-2017)
ČSFD- 87%
IMDb- 8,8/10
Pro každého milovníka kvalitních seriálů plných záhad je dnes už kultovka Twin Peaks povinnou jízdou. Režisérská ikona David Lynch vytvořila seriál, který vyšetřuje tajemnou vraždu Laury Palmer v městečku Twin Peaks. Jak je pro režiséra typické, nechybí množství zvláštních postav, které vzbuzují v divákovi pocit strachu, divných situací a napětí.
V roce 2017 Lynch natočil 3. sérii, která se nese v ještě mystičtějším duchu. Jednou z jeho inspirací při tvorbě seriálu byly vyplavující se mrtvoly v pytlích se zipem, které vidlí na vlastní oči nedaleko svého domu. Tyto smějící se tašky smrti, jak jim sám říkal, použil i v seriálu Twin Peaks.
Pozor na Slendermana / Beware the Slenderman (2016)
ČSFD- 58%
IMDb- 6,2/10
Režisérka Irene Taylor Brodsky se rozhodla podívat na postavu Slendermana komplexněji a zachytit, jaký může mít vliv mýtus šířený po internetu na člověka. Dvě dvanáctileté dívky vylákaly svou kamarádku do lesa, kde ji pobodali. Tento ohavný čin spáchaly pouze proto, aby zapůsobily na postavu bez tváře – Slendermana. Dívky byly posedlé oblíbenou počítačovou hrou natolik, že si myslely, že je Slenderman skutečný. Jedna z dívek dokonce uvedla, že při bodáni devíti ran do své spolužačky neměla žádné výčitky.
V dokumentu kromě Slendermanem inspirovanou hrou či videi sebraných z internetu, můžeme vidět i rozhovor s rodinami obou dívek, svědectví ze soudní síně či názory odborníků. Snímek přichází s tíživou myšlenkou, která ukazuje, jak psychická choroba spolu s mocí internetu dokážou změnit život několika lidem najednou.