Bohužel, není to tak a domácí zvířata se dožívají méně. Mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky patří kočky a psi, přičemž průměrná délka jejich života závisí na různých faktorech, například od plemene.
Násobení číslem 7 je mýtus
Už dlouho se lidé řídí informací, že pokud jde o věk psa, stačí jeho aktuální věk vynásobit číslem 7 a zjistíte, kolik by měl váš pes let, kdyby byl člověkem. Nikdo neví, odkud se tato informace vzala, ale je to jen mýtus. Jak informuje portál Science Alert, konvertovat psí roky na lidské není tak jednoduché, vědci se však do této role přece jen pustili a podařilo se jim objevit vzorec, který takovou přeměnu umožní.
Portál bioRxiv uveřejnil náhled do studie, která říká, že vynásobit věk psa číslem 7 nestačí, je třeba totiž brát ohled na genetické změny, které se dějí s přibývajícím věkem. Metoda, kterou tým vědců vytvořil, má základy v tzv. methylaci DNA. Podobně jako u lidí, i u psů se v procesu stárnutí připojují k DNA methylové skupiny, které mění činnost segmentů DNA, nikoli však DNA samotnou.
Právě proces metylace umožňuje určit, jak rychle člověk stárne a vědci to nazývají odčítání epigenetických hodin. Tým výzkumníků na čele s Tinou Wangovou a Trey Idekerkem se proto rozhodl, že porovnají epigenetické hodiny psa, myší a člověka. Ukázalo se, že pes se dožívá v závislosti na plemene v průměru od 6 do 18 let, přesto jsou však jeho epigenetické hodiny podobné těm lidským.
Kolik lidských let má váš pes?
Díky těmto poznatkům se vědcům podařilo vytvořit vzorec, na jehož základě lze nyní přepočítat psí roky na lidský věk. Vzorec vypadá následovně:
Lidský věk = 16ln(psí věk) + 31 (* ln je značka pro přirozený logaritmus)
Samozřejmě, pokud jste zvědaví, nemusíte hledat kalkulačku a lámat si hlavu nad logaritmy, s řešením vám totiž pomůže předem vytvořená online kalkulačka. Ukázalo se, že co se věku týče, nejvíce podobností existuje mezi mláďaty a dětmi a mezi starými psy a starými lidmi.
Například epigenetické hodiny 7-týdenního štěňátka jsou na tom stejně, jako epigenetické hodiny 9-měsíčního miminka. Hodiny 12-letého labradora zas na tom byly stejně, jako epigenetické hodiny 70-letého člověka. Pokud však jde o období puberty a středního věku, došlo ke značným rozdílům. U psů probíhala methylace podstatně rychleji a například epigenetické hodiny 5-letého labradora se podobaly hodinám 56-letého člověka.