Foto: US Defense Special Weapons Agency [Public domain], via Wikimedia Commons

Marshallové ostrovy v Tichomoří působí jako ráj na Zemi.

Rájem na Zemi by Marshallové ostrovy skutečně mohly být, kdyby je neohrožovaly dvě základní věci – klimatické změny a pozůstatky z jaderných testů USA. Těch tu bylo provedeno až 67 a koncem 70. let byla oblast tak zamořená, že USA se rozhodla pro dekontaminaci.

Jedním z nejhorších jaderných testů, které zasáhly toto území byl test Castle Bravo. Ten je považován za nejhorší test, neboť fyzici nesprávně vypočítali sílu bomby a výbuch byl dvoj – až trojnásobně vyšší než předpokládali. Nastalo ozáření 18 tisíc kilometrů čtverečních okolního Tichého oceánu jakož i některých ostrovů. Test byl až 1000-násobně silnější než výbuch v Hirošimě.

Jak informuje IFL Science, koncem 70. let USA začalo s dekontaminací po sérii 67 jaderných testů. Ozářena půda z ostrovů, ale také z Nevady, kde probíhaly rovněž jaderné testy, byla převezena do obrovské jámy na ostrově Runit, která zde vznikla jako pozůstatek jaderného testu Cactus.

Výbuch testu Cactus zanechal takový kráter. Foto: Federal government of the United States. [Public domain], via Wikimedia Commons
Jámu naplnili odpadem a překryli betonovou deskou. Jáma ale není utěsněna, jakož i betonová deska je na jámě pouze položena a není hermeticky uzavřena. Na krytu se tak začínají objevovat trhliny.

Jaderná hrobka je tak nyní v ohrožení. Klimatické změny způsobují nárůst hladiny vody a hrozí, že betonová deska se rozpadne. V červenci 2019 studie zjistila, že některé oblasti Marshallových ostrovů mají úrovně radiace srovnatelné či dokonce vyšší, jaké najdeme v blízkosti Černobylu či Fukušimy.

Foto: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Problém s krytem je ale problémem Marshallových ostrovů. V roce 1986 podepsali s USA dohodu o nezávislosti, ale to neznamená, že USA již není zodpovědná ani za tuto hrobku. Ačkoliv USA slíbilo, že budou platit za přesídlování jakož i za zdravotní péči lidí postižených jadernými testy, environmentální zátěže se to netýká. Marshallové ostrovy se nyní snaží s USA dohodnout na řešení problému, jelikož na sanaci nemají peníze.

Betonový kryt s odpadem z jaderných zkoušek. Foto: US Defense Special Weapons Agency [Public domain], via Wikimedia Commons
„Jak může být tato kupole naše?“ uvedla prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heine pro Los Angeles Times. „Nechceme to tady. Nestavěli jsme to. Odpad uvnitř není náš. Je to jejich,“ dodala.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )