Ilustračná Foto: Pixabay

Infekci objevili v těle pacienta, kterému museli provést čtyřnásobnou amputaci.

Nemoci a infekce sužují lidstvo už od jeho počátků. V minulosti se lidé museli spoléhat výhradně na imunitní systém, který sice v mnoha případech funguje dobře, ale přece mají někdy navrch patogeny a to i přes neúnavné snaze moderní medicíny. Abychom dokázali s onemocněními bojovat, je důležité nejprve pochopit jak fungují. A jeden významný objev se podařil nyní medicínským vědcům z Marylandské univerzity.

Lékaři objevili příčinu agresivní infekce, která požírá maso a která se neuvěřitelně rychle šíří lidským tělem. Důvodem byly dva kmeny bakterie, které „spolupracovaly“ a tak překonaly imunitní systém hostitele.

Jak uvádí The Guardian, přišli na to na základě rozboru infekce u pacienta, jehož vážný stav vyžadoval amputaci rukou a nohou po tom, jak se u něj vyvinula nekrotizující fascitidy, což je vzácný bakteriální stav, který je smrtelný v téměř jedné třetině případů.

„Je to nekontrolovaná mikrobiální infekce s masivním ničením tkáně,“ uvedla Rita Colwellová, mikrobioložka z Marylandské univerzity, která pracovala na nejnovějším výzkumu.

Ilustračná Foto: Pixabay

Podle lékařských zpráv o nekrotizující fascitídě se infekce může šířit rychlostí až 5 cm za hodinu. Postihuje přibližně jednoho ze 100 tisíc lidí ve východní Evropě a jednoho z 250 tisíc v USA.

Nejčastější příčinou této infekce jsou bakterie zvané Streptococcus pyogenes. Za jejich vznik však ale mohou odpovídat i jiné mikroorganismy. Má tendenci vznikat, když bakterie, které žijí ve střevě a v hrdle, infikují rány. Potom ničí pokožku, svaly a orgány a šíří se krví po organismu.

U popisovaného pacienta však byla nekrotizující fascitída vyvolána bakteriemi Aeromonas hydrophila. Ty nejsou považovány za příliš závažné, ale infekce se u pacienta rozšířila i do jater a sleziny a jeho život byl najednou ohrožen.

Doktoři byli zmateni velkým progresem choroby a rozhodli se analyzovat odebranou tkáň. Výsledky odhalily zajímavou skutečnost – infekce se totiž skládala ze dvou kmenů bakterií Aeromonas. Ty výzkumný tým označil jako NF1 a NF2.

Ilustračná Foto: Pixabay

Testy na myších ukázaly, že ani jeden kmen nebyl sám o sobě významně nebezpečný a každý z nich vyvolal pouze lokální zánět. Infekce se nešířila do krevního řečiště ani do orgánů a imunitní systém je rychle zlikvidoval.

Významná změna ale nastala, když byly oba kmeny přítomné v jedné infekci. Tehdy nastala smrtelná kombinace. Testy ukázaly, že toxiny produkované NF2 ničily svalovou tkáň a umožnily NF1 proniknout do krevního oběhu a rychle se šířit do orgánů. Popisovaný pacient přežil jen díky již zmiňované čtyřnásobné amputaci.

„Jednoduchá diagnostika spočívala v tom, že šlo o infekci Aeromonas hydrophila, ale ve skutečnosti to bylo mnohem komplikovanější,“ uvedla Colwellová.

„Je to jasná demonstrace polymikrobiální infekce a je velmi zajímavé, že šlo o dva kmeny stejného druhu. Jeden z kmenů produkoval enzym, který štěpí tkáň, což druhému umožnilo migrovat do systému a infikovat játra a slezinu,“ dodala.

Studie byla publikována v odborném časopise PNAS a uvádí důležitost výzkumu mikrobů, které spolupracují. Výzkum ukázal, jak může více kmenů mikrobů dramaticky změnit průběh infekce. Pacienti v takových případech budou potřebovat kombinovanou terapii, aby se uzdravili.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )