Zřejmě byste neseděli ve vyhřáté kanceláři a neťukali do klávesnice či do mobilu. Před miliony let totiž Zemi brázdili dinosauři a i když se jim vědci věnují už desetiletí, stále je toho ještě mnoho, co o nich nevíme.
Čemu se věnuje galaktická archeologie?
Jistě víte, že dinosauři byli býložraví i masožraví, velcí i malí, nebezpeční i mírumilovní. Věděli jste však, že v době, kdy žili na naší planetě, se zřejmě nacházely na opačné straně galaxie? Informaci přinesl portál IFLScience a portál Unilad. Dinosaurům se ve svém výzkumu věnuje i vědkyně z NASA, Jessie Christiansen. Ta s rozhodla, že za pomoci Twitteru se pokusí veřejnosti objasnit, co znamená pojem galaktická archeologie a co všechno obnáší.
Vysvětluje například, že i když dinosauři žili na stejné planetě jako dnes my, přece to nebyla stejná planeta. Rotovala totiž ve zcela jiné části oběžné dráhy. Tomuto a jiným jevům se věnuje právě galaktická archeologie. Ta spojuje principy biologie, chemie, archeologie a dalších oborů, díky čemuž mohou vědci vytvořit jakýsi rodokmen hvězd, planet a dalších těles nacházejících se ve vesmíru. Zkoumají nejen jejich vznik a vývin, ale také zánik a způsob, jakým jsou jednotlivé tělesa ve vesmíru navzájem propojeny. Vědci totiž věří, že svůj evoluční původ mají nejen rostliny a živočichy, ale i vesmírná tělesa, které vznikly díky mračnům plynu.
Svět dinosaurů byl zcela jiný, jak se domníváme
Portál IFLScience vysvětluje, že Země se pohybuje kolem Slunce rychlostí přibližně 828 000 kilometrů za hodinu. Od galaktického centra Mléčné dráhy je vzdálená 28 000 světelných let a dokud Zemi oběhne okruh kolem celého galaktického centra, trvá to podle vědců zhruba 225 až 250 milionů let.
Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá, než Země oběhne kolem galaktického centra, vědci mají dobrý důvod se domnívat, že v době, kdy Zemi brázdily dinosauři, byla naše planeta na opačném konci galaxie. Kromě toho, éra dinosaurů trvala dlouho. Mezi existencí Stegosaura a existencí Tyranosaura rexe je větší časová mezera než mezi existencí Tyranosaura rexe a člověka.
Navíc, od dob existence mořského plazu Plesiosaura až po období, kdy došlo ke katastrofě, která způsobila vyhynutí dinosaurů, planeta udělala tři čtvrtiny svého okruhu kolem galaktického centra.