Foto: Electra Kotopoulou [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Planina Danakil patří k nejnehostinnějším místům na naší planetě.

Život na naší planetě nás překvapuje svou pestrostí už celá staletí. Jeho dokonalost spočívá mimo jiné v tom, že existuje i v těch nejodlehlejších a nehostinných i mírnějších koutech Země. Najít ho můžeme na mrazivých pólech, v hlubinných příkopech či nejhlubších částech ruda rozpálených pouští. Vědci však objevili místo, kde života není.

O planině Danakil se často mluví jako o nejextrémnějším místě na Zemi. Nachází se v Afarské pánvi na území Etiopie ve východní části Afriky a za své nehostinné podmínky vděčí zejména tektonické a sopečné činnosti. Sopečné plyny, mimořádně vysoká koncentrace solí, extrémní teplo a sucho společně docílili to, že na tomto místě neexistuje žádná forma trvalého života, tvrdí tým vědců ve studii, kterou nedávno zveřejnili v prestižním vědeckém časopise Nature.

Dallol volcano zone.Danakil depression

Snad nejznámější částí planiny Danakil je oblast v okolí sopky Dallol. Právě zde se nacházejí extrémně kyselé jezera naplněné slanou vodou, vyhřívané geotermální energií vulkanicky aktivní oblastí Východoafrického riftu. Na fotografiích vypadá krajina v této části Etiopie nádherně. Září odstíny žluté, zelené, červené a hnědé barvy. Ve skutečnosti je však toto místo pro vysokou koncentraci sopečných plynů a mimořádnou salinitu přímo toxické. Patří tak k nejnehostinnějším místům na celé planetě.

Nehostinná planina Danakil dlouhá léta zajímala i vědce. Jak podotýká portál ScienceAlert, jen před několika měsíci se v časopise Scientific Reports objevila zpráva, která ohlašovala objevení pouze několik nanometrů velkých mikroorganismů žijících v oblasti horkých kyselých pramenů v okolí sopky Dallol. Nejnovější studie francouzských vědců z Univerzity Paris-Sud a národní výzkumné agentury CNRS však tento výzkum zpochybňují a tvrdí, že objevili místo, kde život jednoduše neexistuje.

Výzkumný tým pod vedením francouzské bioložky Puri Lopéz-García tvrdí, že zatímco v některých jezerech v oblasti Danakil skutečně objevily zmíněné odolné mikroorganismy, v odlehlejších částech, kde koncentrace solí přesahovala 50%, se jim ani po rozsáhlém průzkumu nepodařilo objevit žádné známky trvalého života. Příčinou je podle vědců vysoká koncentrace solí na bázi hořčíku, které způsobují rozpouštění buněčných membrán.

Ethiopia, Dallol, Danakil Depression

Francouzský tým odborníků svůj výzkum vybudoval na celé řadě různých analytických metod během tří expedic na jedno z nejnehostinnějších míst na naší planetě. Ve své studii tvrdí, že kromě absence vody je pro život limitovaným faktorem i hyperacidické (extrémně kyselé) a hypersalíne prostředí (extrémně slané).

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )