Vedle kvalitních a kritiky opěvovaný snímcích obsahuje kinematografie i zcela opačnou kategorii filmů. Sem nepochybně patří i Titanic 2, který nás posouvá o několik let dopředu od tragédii na palubě lodi, která se ve skutečnosti odehrála a kvalitou o několik úrovní vzad. Své skalní fanoušky však přesto bezpochyby má.
James Cameron vyvolal v roce 1997 snímkem Titanic ve filmovém světě obrovský pozitivní rozruch a dnes se považuje za filmovou klasiku. Leonardo DiCaprio a Kate Winslet ztvárnili pasažéry první plavby luxusní lodi Titanic, která narazila v Severním moři do ledovce a rozpoutala na lodi boj o životy tisíce lidí.
Titanic byl zkonstruován pro přepravu cestujících mezi Evropou a Severní Amerikou. Ve své době šlo o největší zaoceánský osobní parník na světě. Avšak už jeho první cesta předčasně ukončila jeho fungování a připravila o životy přibližně 1500 lidí.
Tragédie, která se odehrála v dubnu 1912, se zapsala do historie a inspirovala i filmových tvůrců, který se jí příběh rozhodli zachytit.
James Cameron získal za jeho filmové zpracování neuvěřitelných 14 nominací na Cenu Akademie. Jedenáct z nich i proměnil na vítězství. Režisér Shane Van Dyke, který vytvořil Titanic 2, však podobný úspěch nedosáhl. Právě naopak. Titanic 2 se totiž považuje za jeden z nejhorších filmů, jaké byly kdy vytvořeny.
Slibný námět neznamená nutně i dobrý film
Titanic 2 není pokračováním původního filmu, ani jeho remakem. Jde o samostatný nízko rozpočtový film, který napsal, režíroval, dokonce i zahrál jednu z hlavních úloh Shane Van Dyke.
Ukazuje osud fiktivní lodi s názvem Titanic 2, která vyplula 10. dubna 2012, tedy přesně sto let po začátku plavby legendárního Titanicu. Globální oteplování, kterému naše planeta čelí, však zapříčiní podobný tragický scénář, jaký se odehrál v minulosti.
Na začátku vidíme surfaře, který čeká na kus ledovce, který v důsledku globálního oteplování padá do vody, aby mohl surfovat na vlně, kterou vytvoří. Tyto scény přibližují peklo, které na loď na oceánu čeká.
Následně ji vidíme v přístavu. Přestože se dějově přesouváme podobně, jak to bylo v originále, z anglického města Southampton do New Yorku, nachází se už, kvůli finančním omezením, v cíli.
Kromě toho nechybí množství scén, které namísto napětí a romantického příběhu spíše diváka rozesmějí. Například samotné zhroucení se ledovce na loď nebo nepříliš kvalitní herecké výkony dramatizované zpomalenými záběry, které působíc více než komicky.
V podobném duchu plyne a odehrává se celý snímek. Pokud však patříte mezi nadšence, kteří si umí podobné filmové bizarnosti vychutnat, Titanic 2 je právě pro vás.
Film získal po premiéře v roce 2010 množství negativních ohlasů od kritiků, i samotných diváků. Dodnes podle diváckých hodnocení patří mezi to nejhorší, co v kinematografii vzniklo.
Jeden z nejhorších filmů
Na ČSFD si udržuje hodnocení podprůměrných 7%, čímž se stal sedmým nejhorším filmem databáze a na IMDb si vysloužil 1/7 z 10.
Navzdory těmto negativním hodnocením však nejde ani zdaleka o jediný nepříliš povedený počin z dílny Shanea Van Dykea, který jich má na kontě mnohem více.
Nechybí mezi nimi snímky jako Paranormal Entity, která se nese v duchu známé série Paranormal Activity nebo film 6 Guns, kterému dominuje především opravdu špatné herecké obsazení, v hlavní roli jeho samotného otce – Barry Van Dyka, který má na kontě podobnou kariéru. Tyto díla si však navzdory, nebo možná právě díky své negativní pověsti, svého diváka určitě najdou.