Ilustračné foto: By NASA/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics/D. Aguilar [Public domain], via Wikimedia Commons

To, že má někdo nízký věk ještě neznamená, že nemůže dokázat velké věci.

Teenager Wolf Cukier získal stáž v NASA, kde pomáhal při výzkumu objevování objektů mimo naší sluneční soustavy. Pouze po třech dnech se mu podařilo učinit velký objev. Pomocí satelitu TESS objevil planetu 6,9-krát větší než Země a pouze 13. svého druhu.

17-letý Wolf dostal za úkol sledovat zatmění, které vznikají při přechodu dvou hvězd v soustavě TOI 1338. Jak informuje portál The Guardian, když zkoumal jejich dráhy, všiml si, že něco blokuje světlo, které z nich pochází.

Informoval o tom pracovníky NASA a ti se pustili do podrobného zkoumání. Po několikatýdenních analýzách oznámili, že Cukierovi se podařilo objevit planetu téměř 7krát větší než Země.

 

Cukier si podle tiskové zprávy NASA myslel, že jde o hvězdné zatmění avšak nesedělo mu načasování. Nejprve si všiml pokles vyzařovaného světla. Následné zkoumání ukázalo, že ho způsobila planeta, která byla pojmenována TOI 1338 b.

NASA také identifikovala binární systém, kde se TOI 1338 b nachází. Jedna hvězda v soustavě je o 10% těžší než naše Slunce, druhá má pouze třetinovou hmotnost Slunce. Systém se nachází ve vzdálenosti 1 300 světelných let v souhvězdí Malíř.

Objev byl oznámen na 235. setkání Amerického astronomického Společenství na Havaji.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )