Pixabay

Nejnovějším úspěchem týmu výzkumníků z Kalifornského technologického institutu je kamera, která dokáže nasnímat až bilion snímků za sekundu, a zachytí i pohyb světla přes průhledné objekty.

Najde využití ve fyzice, biologii či chemii, informuje Science Alert.

Dokáže zaznamenat i pohyb světla

Technologie fotoaparátů a možností, které jsou schopny dosáhnout, se posouvá každým rokem. Vědci z Kalifornského technologického institutu nyní vyvinuli kameru s rychlostí snímání až bilion snímků za sekundu.

I když nejde o světový rekord, protože podobnou kameru se jim poradilo sestavit už před dvěma lety, přičemž byla schopna nasnímat až 10 bilionů snímků za sekundu, nový model má i jiné vychytávky. Dokáže totiž přesněji zachytit i průhledné objekty a vědci tak mohou sledovat například pohyb světla, které přes ně prochází.

Ilustrační snímek / Pixabay

Zařízení je založeno na modelu z roku 2018, ovšem novinkou je použití fázově citlivé technologie fotografování (pCUP), která dokáže snímat nejen průhledné objekty, ale například i rázové vlny či signály, které putují neurony.

„Upravili jsme klasickou mikroskopii s fázovým kontrastem tak, aby poskytovala velmi rychlé snímání, což nám umožňuje zobrazit ultra rychlé jevy v průhledných materiálech.“, uvedl elektrotechnik Lihong Wang.

Systém fázově citlivé technologie fotografování (pCUP) / Zdroj: Caltech

Součástí systému je také něco, čímž se nová kamera výrazně odlišuje, přičemž Wang to nazývá bezztrátově kódována ultra rychlá technologie (LLE-CUP). Na rozdíl od jiných rychlých kamer, které pořídí celou sérii snímků za sebou, zachytí systém LLE-CUP pouze jeden záběr, který zobrazuje veškerý pohyb, ke kterému v daném čase dojde. Díky tomu nemá kamera problém ani se sledováním pohybu světla či rázových vln.

Šíření rázové vlny ve vodě zachycené ultra rychlou kamerou / Zdroj: Caltech

V své studii demonstrovali vědci schopnosti nové kamery záběrem šíření rázové vlny ve vodě a laserového impulsu procházejícího kouskem krystalického materiálu.

Přesto, že tato technologie je stále na počátku svého vývoje, využití najde v mnoha oblastech včetně fyziky, biologie nebo chemie. Výzkumníci by totiž mohli zachytit například způsob, jakým se plameny rozšiřují ve spalovací komoře, nebo zaznamenat signály, které putují přes neurony v lidském těle.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )