Inteligencí by měl přibližovat ke chobotnice, informuje Daily Mail.
Nejvhodnější místo na život hned po Zemi
Europa je nejmenší ze čtyř velkých měsíců Jupitera, a kolem planety obíhá každých 3,5 dnů. Stejně jako náš Měsíc je přílivově uzamčen, takže jednou stranou je vždy obrácen k Jupiteru.
Vědci předpokládají, že ho pokrývá podpovrchový oceán, který je kvůli větší vzdálenosti od Slunce stále zmrzlý, a tento malý měsíc je kromě Země nejvhodnějším místem ve sluneční soustavě, na kterém by mohl vzniknout život.
Podle profesorky planetární a vesmírné vědy na Hope University v Liverpoolu, Monicy Grady, je téměř úplně jisté, že Europa skrývá domov pokročilého mimozemského života, který je podobný chobotnice.
„Pokud existuje život na Marsu, pravděpodobně půjde o něco velmi malé, jako například bakterie. Myslím však, že na Europě máme mnohem větší šanci najít o něco vyšší formy života, například takové podobné chobotnice.“, uvedla Grady. Tyto stvoření by podle Grady mohly žít v oceánech pod tvrdou skořápkou ledu, která má na chladném měsíci Jupiteru tloušťku až 24 kilometrů.
Možnost existence života na Europě však není pro vědce žádnou novinkou. NASA dokonce v srpnu minulého roku oznámila, že dokončuje návrhy sondy Europa Clipper, která bude na vzdáleném měsíci hledat známky života, píše Futurism. Vyslat ji plánuje již v roce 2023.
Kosmická agentura také v listopadu zveřejnila výzkum, který ukazuje, že voda je na Europě přítomná i ve svém třetím skupenství – páry.
Britská profesorka také podotkla, že šance na existenci života podobného lidem je v naší sluneční soustavě mizivá.
Při hledání mimozemského života s vyšší úrovní inteligence bychom proto měli klást důraz i na ekologickou situaci na Zemi. „Pokud jsme v této galaxii sami, máme povinnost naši planetu chránit.“, dodala Grady.