Ilustračná foto: Pixabay

"Jsem přesvědčen, že jsme našli důkaz života na Marsu," uvádí titulek článku bývalého vedoucího výzkumu NASA.

Zda existuje život na jiných planetách mimo Zemi zůstává dodnes záhadou. Britský portál Independent informuje o tom, že jsme to mohli vědět už před více než 40 lety. NASA však výsledky výzkumu ignorovala.

V roce 1975 provedla NASA program Viking, který vyslal dvě kosmické sondy s názvem Viking 1 a Viking 2 na povrch Marsu. Mise kromě vyhotovení snímků míst přistání s vysokým rozlišením uskutečnily i experiment s názvem Labeled Release (LR), který se zabýval právě výzkumem života na naší sousední planetě.

LR se zaměřil konkrétně na půdu Marsu a chtěl zjistit, zda se v ní nenacházejí živé organismy. V roce 1976 na Zemi přišly výsledky, které přinesly více než pozitivní a zejména důležité zprávy. Inženýr a vynálezce NASA Gilbert V. Levin, který stál v čele této mise, se rozhodl vyjasnit celému světu, co se jim skutečně podařilo zjistit. Nicméně až teď, po více než 40 letech.

Ilustrační foto: Pixabay

„Výsledky, které se nám vrátily 30. července 1976 byly pozitivní,“ uvádí Levin ve svém článku pro časopis Scientific American. Tvrdí v něm, že výsledky tohoto experimentu přinesly skutečné důkazy o životě na Marsu, avšak NASA je ignorovala a jejich bližšímu zkoumání se dále nevěnovala.

„Datové křivky signalizovaly zachycení mikrobiálního dýchání na Červené planetě. Křivky z Marsu byly podobné těm, které zachytila LR i na Zemi.“

Ale NASA nenašla kromě mikrobiálního dýchání organickou hmotu, tedy fyzicky hmatatelný důkaz života. Tak dospěla k závěru, že výsledky experimentu LR sice pocházejí z něčeho, co napodobuje život, ve skutečnosti však jím není, informuje Independent.

Ilustrační foto: Pixabay

NASA však již neuskutečnila žádný podobný výzkum, který by mohl tyto výsledky definitivně potvrdit, případně vyvrátit. Gilbert V. Levin je však přesvědčen o tom, že výsledky tohoto experimentu jasně naznačují, že se na Marsu nachází život.

Další výzkum těchto zjištění se však nekonal

Rovněž tvrdí, že NASA musí věnovat dostatek pozornosti tomuto tématu, protože mimozemský život na Marsu by mohl představovat skutečné ohrožení pro naši planetu. Během následujících 43 let totiž NASA už žádné podobné výsledky nenašla.

Správce NASA Jim Bridenstine však říká, že právě výzkum života na Marsu je pro ně prioritní. Uvědomuje si totiž, že pokud chce vysílat astronauty na Mars, musí si být vědomi rizik, která by mimozemský život mohl pro ně nebo po jejich návratu pro nás všechny představovat.

Ilustrační foto: Pixabay

Největším důkazem možnosti života na Marsu tedy zůstává fakt, že není potvrzeno, že by to nebylo možné. Navíc, jak ukazují další studie, některé naše suchozemské mikroorganismy by mohly na Marsu přežít. Levin se tedy chce k výzkumu před 40 let vrátil.

V závěru článku vyzval NASA, aby znovu provedla podobné experimenty a stejně prozkoumala tyto výsledky z minulosti. Zjištění, zda je tedy život možný i mimo naší planety, je možná už na dosah.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )