Ilustračná foto: Unsplash (Gregory Pappas)

Zlé sny a noční můry nejsou ničím příjemným. A to nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Bohužel nevyhneme se jim a čas od času se téměř každý z nás probudí zpocený a se špatným pocitem, který po sobě špatný sen zanechal. Vědci však tvrdí, že špatné sny mají svůj význam a jsou pro nás užitečnější, než byste si mysleli.

Zlé sny nemusí být až tak zlé

Je samozřejmé, že nikdo z nás nechce prožívat nepříjemnosti, a to ani ve snech. Občas nám však zlé sny naruší klidný spánek a nám nezbývá, jen se pokusit s tím vyrovnat. Jak však uvádí portál BBC, vědci si myslí, že špatné sny jsou mnohem užitečnější, než by mohlo na první pohled zdát. Strach, který prožíváme ve spánku během snění, nám totiž pomáhá připravit se na náročné situace, které zažíváme během bdění v realitě.

Vědci ze Švýcarska a USA se rozhodli, že prozkoumají způsob, jakým různé sny ovlivňují náš mozek. Jejich zjištění jsou vskutku zajímavé, ukázalo se totiž, že pokud se nám zdají zlé sny, mozek následně dokáže efektivněji reagovat na strach, který prožíváme v realitě.

Ilustrační foto: Pexels

Vědci však varují, že je důležité rozlišovat mezi špatným snem a noční můrou. Zatímco zlé sny naši reakci na strach zefektivňují, noční můry mohou mít zcela opačný účinek. Pokud jde o špatné sny, ty mohou mít podle vědců dokonce terapeutický účinek a mohou být využity při léčbě úzkostných stavů.

Pomáhají nám zvládat strach v realitě

Důležité však je, aby byl sen přiměřeně strašidelný, nikoli však traumatizující. Pokud je sen traumatizující, jedince na realitu nepřipraví a nepomůže mu lépe zvládat strach, ba právě naopak. Špatný sen nemusí nijak výrazně narušovat spánek, zatímco noční můry mohou způsobit nespavost a zapříčinit další zdravotní potíže související s nekvalitním spánkem.

Ilustrační foto: Unsplash

Vědci zkoumali přímo v laboratoři spánek a sny 18 jedinců, přičemž dalších 89 si vedlo o snech podrobné deníky. Zaznamenávalo se, jak jsou propojeny pocity pociťovány během snění s emocemi, které prožívají jedinci za bdělého stavu.

Výsledky studie byly publikovány v časopise Human Brain Mapping a ukázalo se, že strach pociťovaný v snech pomáhal subjektům lépe zvládat strach, se kterým se museli vyrovnávat následně během dne. Pokud se člověku během noci snil zlý sen, ta část mozku, která je zodpovědná za zvládání strachu, fungovala po probuzení efektivněji. Zlé sny tedy působí jako jistá forma přípravy na realitu. Navíc, čím více se subjektem snily zlé sny, tím byla aktivita v dané části mozku vyšší.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )