youtube.com (Alex Glaser)

I když se jaderné zbraně ve válečném konfliktu použili pouze dvakrát na konci 2. světové války, riziko jejich použití je stále velké.

I když se nám to nezdá, naše životy stále visí na vlásku. Riziko, že jedna země vlastnící jaderné zbraně vypustí tuto zkázu na jinou je velké a dokonce narůstá. To ale spustí odvetu a globální apokalypsa je zahájena. Jak by to vypadalo, ukázali odborníci z Princetonské univerzity v New Jersey. Na problematiku se podíval portál Business Insider.

Není to nereálné

USA i Rusko testují zbraňové systémy, které v minulosti zakázaly v rámci Smlouvy o likvidaci raket středního a dlouhého doletu. V roce 2018 Donald Trump od smlouvy odstoupil, neboť Rusko podle americké administrativy tuto smlouvu porušuje. Rusko následně od této smlouvy odstoupilo také.

Simulace

Simulace, kterou si můžete prohlédnout na konci článku děsivě ukazuje přes 90 milionů obětí během tří hodin, nebo pokud chcete tak 34 milionů úmrtí a 57 milionů zraněných. A to je jen bilance během pár hodin od zahájení globálního jaderného konfliktu. Následný jaderný spád z bomb, zamoření životního prostředí a postižení celých generací lidí je už jen „bonus“, který by ovlivnil svět na dlouhá desetiletí. Zemská atmosféra by se také razantně ochladila nastala by nukleární zima, což by vyvolalo hladomor, uprchlíků, a samozřejmě další konflikty.

Simulace ukazuje počátek konfliktu. Z Ruska, z jeho evropské části Kalinigrad letí varovný jaderný výstřel, který má odrazit postupující síly NATO. To ale spustí odvetu. Jakmile je hranice „nepoužívání atomových bomb“ zmařena, nastává peklo. Rusko vyšle na cíle NATO v Evropě přibližně 300 jaderných hlavic, NATO odpoví přibližně 180 stejnými střelami.

Simulace dále pokračuje a po zničené Evropě ukazuje stupňující se konflikt. Jaderné útoky by postihly 30 nejlidnatějších měst na obou stranách. Bylo by vypuštěných dalších 600 hlavic různé intenzity, ale obvykle silnější než ty, které byly shozené na Hirošimu a Nagasaki.

Nemá vystrašit

Pravdou je, že simulace působí hrůzostrašně, ale nechce šířit zbytečnou paniku. Chce upozornit na to, že takový konflikt může kdykoliv započít a změnit lidstvo i Zemi k nepoznání. Je proto v zájmu všech mocností, aby k něčemu takovému nikdy nedošlo.

Podívejte se na simulaci jak by probíhal globální jaderný konflikt:

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )