Jak vyrábět čistou a levnou energii? Během dne tuto otázku řeší poměrně efektivní solární panely. Co však udělat poté, když zapadnou i poslední sluneční paprsky? Uskladňovat energii ze solárních panelů v bateriích není jednoduché a už vůbec ne levné. Vědci však vytvořili zařízení, které dokáže elektřinu vytvářet i během chladné a tmavé noci.
Vědci z kalifornské univerzity v Los Angeles publikovali ve vědeckém časopise Joule studii, která by mohla odstartovat revoluci v čisté a levné produkci elektrické energie. Podařilo se jim totiž vyvinout termoelektrické zařízení, které dokáže elektřinu vyrábět i bez aktivního tepelného zdroje. Informují o tom v tiskové zprávě.
Není velmi výkonné, ale je levné, dostupné a zejména dokáže vyrábět elektrickou energii i během tmavé a chladné noci. Vědci ho testovali na střeše během chladné prosincové noci a opětovnými měřeními zjistili, že jeho výkon dosahuje přibližně 25 miliwattů energie na jeden čtvereční metr a sice dost na to, aby během tmavé noci rozsvítilo světlo.
Zařízení je vytvořeno z hliníkového disku, malého jednoduchého generátoru, světelné diody a plastového obalu a využívá teplotní rozdíl vznikající při přirozeném ochlazování povrchu Země. Ten se totiž během dne díky slunečním paprskům zahřívá, teplo se ukládá a během chladnější noci postupně uvolňuje zpět do atmosféry. Hliníkový disk zařízení dokáže toto teplo zachytit a přeměnit teplotní rozdíl spodní a vrchní strany disku na elektrickou energii.
Nové levné zařízení by mohlo být podle jeho autora Aaswatha Ramana využitelné nejen na osvětlení, ale také jako zdroj elektrické energie pro vzdálené a nedostupné místa a všude tam, kde je třeba elektřinu vyrábět i během noci.
„Myslíme si, že využití chladného vesmíru jako obnovitelného zdroje energie představuje základ doplňkové technologie k solární energii. Přestože výkon bude vždy podstatně nižší, zařízení může fungovat v hodinách, kdy to solární články nedokážou,“ říká Raman v tiskové zprávě.