Lékaři z univerzity v Marylandu poprvé provedli operaci, při které u člověka navodili téměř úplné zastavění životních funkcí, aby pacienta zachránili. Provedli v podstatě anabiózu, tedy omezily životní funkce pacienta na úplné minimum. Pokud se postup osvědčí, mohl by představovat revoluci v operacích akutních traumatických stavů.
Doktor Samuel Tisherman z Marylandské medicínské univerzity oznámil v pondělí podle New Scientist na lékařském sympoziu v New Yorku, že provedli ERP (emergency preservation and Resuscitation) na pacientovi. Neoznámil však, zda pacient přežil ani nic bližšího o jeho zdravotním stavu.
Pokud dojde k střelnému či bodnému poranění a zasáhnou se důležité části těla, může nastat vykrvácení i v průběhu pár minut a šance na záchranu zraněného jsou minimální. Tělo ztrácí velké množství krve, tím se narušuje distribuce kyslíku po organismu v důsledku čehož mozek a buňky umírají po pár minutách. Pokud mozek nemá přísun kyslíku, do 5 minut nastávají jeho nevratné poškození.
Tato nová technika by se měla provádět na lidech, kteří mají v důsledku akutních poranění šanci jenom 5% na přežití, protože ztratili 50% krve a zastavilo se jim srdce.
ERP zahrnuje rychlé ochlazení pacienta na přibližně 10 až 15 stupňů Celsia. Jeho krev se nahradí studeným solným roztokem, v důsledku čehož se jeho mozková aktivita téměř úplně zastaví. Pak je pacient odpojen od chladicího zařízení a tělo, které by bylo za všech jiných okolností klasifikovány jako mrtvé, se přesune na operační sál.
Chirurgové mají pak přibližně dvě hodiny na to, aby provedli operaci s cílem záchrany života. Následně se roztok nahradí krví, organismus se zahřeje a znovu „nastartuje“.
Při normální tělesné teplotě buňky potřebují neustálý přísun kyslíku, aby produkovaly energii. Pokud však dojde ke snížení teploty, zastavují se chemické procesy v těle a to potřebuje méně kyslíku. Díky tomu se dá prodloužit nezbytný čas na záchranu.
Operace byla schválena americkým úřadem pro správu potravin a léčiv FDA a to tak, že ji vyloučila z povinnosti souhlasu od pacienta, neboť v důsledku zranění je nemožné, aby mohl udělit souhlas. Navíc, je to jediná možnost jak takového pacienta zachránit.
Procházející výzkumy na prasatech dokázali, že je možné je takto ochladit a následně resuscitovat a to i po třech hodinách od zahájení ochlazování.
Metoda má samozřejmě i mnoho rizik, které zahrnují poškození buněk a narušení chemických procesů v nich, zejména při zahřívání organismu. Podle lékařů je první operace významný krok no musí se zjistit, zda tato technika opravdu funguje tak jak doufají a jak ji bude možné i uplatňovat.