Pedofilie, sériové vraždy či znásilnění. To vše se děje, ale většinou to těsně míjí naše zorné pole. O hrůzách, které se kolem nás dějí, se dozvídáme většinou jen jako o senzacích z médií a možná je to tak nejlepší. Člověk potřebuje mít alespoň malý kousek jistoty, že žije v bezpečném domově obklopen dobrými lidmi.
Ondrej Rigo se zapsal do dějin
Ted Bundy, Mikhail Popkov Andrej Čikatilo či Edmund Kemper. Jistě jste už i vy slyšeli něco o děsivých činech sériových vrahů z Ruska či z Ameriky. Věděli jste však, že šílenství v podobě sériového vraha, se nevyhnulo ani Slovensku? Jedním z největších masových vrahů v moderních dějinách Slovenska je muž známý jako Ondřej Rigo.v
Ondrej Rigo se narodil 17. prosince v roce 1955 v malebné Modre. V životě to neměl lehké, už v 14 letech se ocitl v převýchovném nápravném zařízení a později i se svými sourozenci putoval do sirotčince, i když sirotkem nebyl. Přesto Rigo v rozhovorech vždy tvrdil, že měl své rodiče rád a ranilo ho, když se jeho otec ocitl ve vězení a později zahynul během pokusu o vloupání. Nešťastná smrt postihla i jeho matku, zemřela v roce 2000 poté, co ji srazilo auto.
Rigo se dvakrát oženil, o jeho manželstvích a osudu žen se toho ale ví velmi málo. Ví se však, že má dceru, která ho později občas navštěvovala ve vězení a před vraždami byl zaměstnán v redakci deníku Pravda, v jedné z Bratislavských nemocnic pracoval jako požárník a složil dokonce i plynárenské zkoušky. Jistý čas pracoval v hotelu Carlton a právě tam došlo nakonec i k jeho zatčení. Předtím než ho obvinili z vražd, obvinili Riga soudy už 11krát, přičemž většinou šlo o vloupání a nepovolené opuštění země. V zahraničí dokonce žádal o azyl pod falešným jménem a s padělanými doklady.
Zavraždil 8 žen a nezletilého chlapce
Česko-Slovensko si Ondreje zapamatovalo zejména proto, že v krátkém čase mezi lety 1990 až 1992 připravil o život 9 lidí, a to nejen na Slovensku. Vraždil například i v Mnichově a v Amsterdamu. 8 z jeho obětí byly ženy a za zabití 9 lidí, nekrofilii a další pokus o vraždu, byl Rigo odsouzen na doživotí. Svůj trest si odpykává ve věznici v Leopoldově a psychiatrické vyšetření ukázaly, že trpí nejen schizoidní poruchou osobnosti, ale je zároveň i antisociálním psychopatem.
O jeho ohavných činech informovali nejen slovenské noviny, ale i světové. Na Slovensku o něm například v roce 1994 psal deník SME, který říká, že muž romského původu z Modry během předčítání obvinění nedal na sobě znát téměř žádné emoce. Jeho první vražda se odehrála v Mnichově, kde přes pootevřené okno vnikl do příbytku ženy, Heleny S. V ložnici jí tyčí rozbil hlavu, vrchní část těla přikryl přikrývkou, znásilnil ji a z jejího bytu ukradl šperky. Podobným způsobem zavraždil v Mnichově ještě jednu ženu, Illke Z. a jen o něco později se ocitl v Amsterdamu, kde ve vraždění pokračoval.
Po vraždě v Amsterdamu se přesunul na Slovensko a zabil dalších několik žen a malého chlapce, syna jedné z obětí. Nezletilá oběť měla jen 16 let a nejstarší měla 88 let. Rigo měl během každé z vražd na rukou natažené ponožky v naději, že po sobě nezanechá žádné stopy. Právě kvůli tomu ho někteří přezdívají i „Ponožkový vrah“. V té době však již bylo možné pachatele dopadnout na základě analýzy vzorků DNA a po souloži s mrtvolou Rigo vždy vykouřil cigaretu a nedopalek odhodil na zem nedaleko místa činu, obvykle pod okno nebo balkon.
Přežila jen Jana B.
Jedinou z jeho obětí, která přežila, byla Jana B. a i díky její výpovědi se Rigo nakonec dostal před soud. Proces trval jen 10 dní a uložený mu byl výjimečný trest. Odborníci se v té době shodli, že Rigove šance na resocializaci a nápravu jsou minimální, vrahovi se však rozsudek nezdál spravedlivý a rozhodl se, že se proti rozsudku odvolá. Naštěstí Rigovi pokus nevyšel a rozsudek zůstal právoplatný.
V současnosti má Ondrej Rigo 63 let a před časem požádal po odpykání 25 let trestu o podmínečné propuštění. Žádost však později stáhl a jeden z nejhorších sériových vrahů Slovenska tak zůstává i nadále za mřížemi.