Už děti na základní škole se učí, že kolem Země obíhá její věčný společník – Měsíc. O jiných objektech, které by obíhaly kolem Země se neučí, i když jich je překvapivě dost. Jelikož malých asteroidů je ve vesmíru velké množství, je zcela přirozené, že se vyskytují i při naší planetě. Většina z nich však pouze okolo proletí nebo shoří v atmosféře. I proto je objev nového mini měsíce mimořádně zajímavý.
Tým astronomů z programu financovaného NASA, nazvaného Catalina Sky Survey, zachytil zvláštní objekt označený jako 2020 CD3. Jak informuje portál Science Alert, jde pravděpodobně o malý kousek uhlíkaté horniny s průměrem od 1,9 do 3,5 metru. Pozorování jeho trajektorie však naznačuje, že je na oběžné dráze Země asi už tři roky.
Něco mezi pračkou a malým autem
Jelikož ho Zem svou gravitací přitáhla k sobě a on kolem ní obíhá, můžeme ho nazvat „měsícem“, i když vzhledem k jeho rozměrům, které bychom mohli přirovnat jako něco mezi „pračkou a malým autem“, je to spíše mini měsíc.
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Jak jsme zmínili v úvodu, okolí Země je relativně rušné místo. Kolem ní přelétává množství malých asteroidů, které někdy Zemi svou gravitací zachytí a ty se buď zhroutí do atmosféry, kde shoří nebo chvíli obíhají kolem Země, ale pak se vychýlí a letí dál vesmírem.
Velký problém je s jejich identifikací, zejména kvůli malým rozměrům. Ještě obtížnější je přesně zaměřit a zjistit, zda se skutečně stanou „měsícem“ nebo jen několikrát oběhnou kolem Země a pak se vyberou jiným směrem. I proto je objev 2020 CD3 takový výjimečný.
Všechno má svůj konec
Pokud jste si mysleli, že nyní se budou přepisovat učebnice a budeme se učit i o „mini měsících“, tak vás zklameme. Podle výpočtů jeho trajektorie by měl opustit oběžnou dráhu Země do dubna 2020. Samozřejmě, simulace se může ještě mýlit a 2020 CD3 ve společnosti Země pobude ještě nějaký čas.
Here’s an animated GIF of our new mini-moon 2020 CD3, discovered by @WierzchosKacper. Rotating frame keeps the Earth/Sun line stationary. Orbital elements courtesy of IUA MPEC. https://t.co/dok3jn3G9hhttps://t.co/x1DXWLq2vm pic.twitter.com/O3eRaOIYjB
— Tony Dunn (@tony873004) February 26, 2020
Astronomové jsou však z mini měsíce nadšení, neboť jim poskytuje prostor pro jeho zkoumání a chování. Nicméně, pokud je simulace správná, tak čas na jeho zkoumání se rychle krátí.